Çiftçilere hibe destekli tohum

Çiftçilere hibe destekli tohum
Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere %60 hibe destekli yonca tohumu ve adi fiğ tohumu dağıtıldı.Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem yaptığı açıklamada,...

Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere %60 hibe destekli yonca tohumu ve adi fiğ tohumu dağıtıldı.

Sarayönü İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem yaptığı açıklamada, "Bakanlığımızca Çayır Mera Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi yürütülmektedir. Bu kapsamda ilçemizde ÇKS'ye kayıtlı olan ve talep eden çiftçilerimize %60 hibe destekli 500 kilo yonca tohumu ve 1000 kilo adi fiğ tohumu dağıtımı yapıldı. Bu hafta tohum dağıtımları devam edecek. Dağıtılan tohumların ekilişleri kontrol edilecek. Ayrıca bu çiftçiler yem bitkisi desteklemesinden de yararlanabilecek." dedi.

Hayvancılıkta yem bitkisi üretiminin öneminden bahseden Çiğdem, şöyle konuştu: "Hayvancılık sektörü ilçemiz tarımında çok önemli bir yere sahip olup, bu sektörün geliştirilmesi için yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Bilindiği gibi hayvancılıkta karlılığın arttırılması için verim ile kalitenin arttırılması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekmektedir. Hayvancılığın en önemli girdilerinin başında ise kaba yem gelmektedir. Proje kapsamında ilçemizin kaliteli kaba yem üretimini artırmak, hayvanlarımızın kaliteli kaba yemlerle beslenmesini sağlamak ve yem bitkileri ekiliş oranını artırmak amacıyla yonca ve adi fiğ tohumu dağıtımı yapılmıştır." dedi.

Etiketler :