Çiftçinin ekim mesaisi başladı

Çiftçinin ekim mesaisi başladı
Sarayönü'nde ekim mesaisi başladı. Bazı çiftçiler, temizlenmesi için tohumlukları selektörlere götürürken, bazıları da hazır tohumluk alıyor. Doların yükselişinden dolayı tohum, mazot ve gübre fiyatlarında ise ciddi bir...

Sarayönü'nde ekim mesaisi başladı. Bazı çiftçiler, temizlenmesi için tohumlukları selektörlere götürürken, bazıları da hazır tohumluk alıyor. Doların yükselişinden dolayı tohum, mazot ve gübre fiyatlarında ise ciddi bir artış yaşandı.

Önemli tarım merkezlerinden olan Sarayönü'nde çiftçiler ekim için hazırlıklarına başladı. Önümüzdeki günlerde başlayacak ilçe genelindeki ekimlerde çiftçi, tohumu önce gübreyle sonra toprakla buluşturacak. Ekim işleminin 2 ay sürmesi bekleniyor.

Bazı üreticiler, ekmek için hazırladıkları tohumlukları kullanmaya hazırlanırken bazıları da hazır, çuvallanmış tohumları veya sertifikalı tohumları almayı tercih ediyor. Birçok çiftçinin tek gelir kaynağı olması ve yılda sadece bir defa ürün alınması nedeniyle ekim zamanının da iyi belirlenmesi büyük önem arz ediyor. Hasat döneminde buğday ve arpa fiyatlarında meydana gelen artışa bağlı olarak tohum ve gübrenin fiyatı da arttı. Bu yıl, tohumluk sertifikalı arpanın fiyatı 1,38 TL, tohumluk sertifikalı buğdayın fiyatı ise 1,45 TL. Dap gübre ise 1,60 TL yi buldu.

Maliyetler sürekli yükseliyor

Girdiler nedeniyle ekim yapmakta zorlandığını da belirten bazı çiftçiler ise, "Bu ekim sezonu da sancılı başlıyor. Geçtiğimiz günlerde etkili olan yağmurlar üreticinin yüzünü biraz güldürdü. Bölgemizin yinede yağışa ihtiyacı var. Orta sınıf çiftçi sıkıntılı. Mazot fiyatları belimizi büküyor. Bir litre mazot ile 6 kilo buğdayın fiyatı aynı. Gübre fiyatları her yıl olduğu gibi bu ekim döneminde de artıyor. Tohumluk buğday da arttı. Girdiler, her yıl ekim zamanında artıyor. DAP gübresi 1,60 TL yi buldu. Çiftçilere daha çok destek verilmeli. Her türlü afeti yaşadık. Bazı üreticiler ekim yapamaz. Nüfusun büyük bir bölümü geçimini tarımdan sağlıyor. Bu nedenle üreticiye verilen destekler artırılmalı" şeklinde konuştu.

Doğru zamanda ekin

Ekim zamanının iyi belirlenmesi gerektiğine de dikkat çeken Sarayönü Ziraat Odası Başkanı Ömer Fatih Karça, "Ülkemizde çevre şartları nedeniyle buğday ve arpada çeşitler bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Uygulanan tarım teknikleri de farklıdır. Çiftçilerimiz ekim zamanını çok iyi belirlemelidir. Alatav riskine (çimlerin kuruması) dikkat edilmesi gerekir. Bölgelerine göre değişmekle beraber hububat yetiştiriciliğinde kışlık ekimlerde özellikle Eylül ayının son iki haftası ile Ekim ve Kasım ayları tohum ekimi için büyük önem arz ediyor. Ekim zamanının belirlenmesinde yapılacak çok basit hatalar belki de bir yılın kaybolmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle ekim için toprak nemi yeterli, toprak sıcaklığı da 8-10 derece olmalıdır. Yine ekim, toprakta çimlenmenin hızlı bir şekilde olacağı, alatav riskinin azaldığı ve kışa girmeden önce iyi bir çıkışın sağlanacağı zamanda yapılmalıdır. Ekim zamanının belirlenmesinde tohum çeşidinin soğuğa dayanıklılık gibi faktörler de önemlidir" dedi.