Çiftliklerde hasat zamanı

Çiftliklerde hasat zamanı
Sarayönü’nde faaliyet gösteren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı önemli işletmelerden olan Gözlü ve Konuklar Tarım İşletmesinde 2022 yılı hasat dönemi geçtiğimiz günlerde organize edilen programla...

Sarayönü’nde faaliyet gösteren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı önemli işletmelerden olan Gözlü ve Konuklar Tarım İşletmesinde 2022 yılı hasat dönemi geçtiğimiz günlerde organize edilen programla başladı.

2022 hasat döneminin kazasız belasız hayırlı bir şekilde tamamlanması için dualar edilip kurban kesilerek hasat için ilk start verildi. Gözlü Tarım İşletmesinde tahmini ilk verilere göre dekarda kuru alanlarda 250 kg, sulu alanlarda ise 500 kg verim alınması bekleniyor.

Gözlü Tarım İşletmesinde 2022 yılı hasat dönemi geçtiğimiz günlerde başladı.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı en büyük 3’ncü işletme olan Gözlü Tarım İşletmesi’nde 2022 hasat döneminde 67 bin doksanaltı dekar buğday ve arpa ekili alan hasat ediliyor.

Gözlü Tarım İşletmesi’nde sezonun kazasız belasız tamamlanması için kurban kesilip dua edilerek hasada başlandı. Hasat başlangıcında konuşma yapan İşletme Müdürü Yüksel Alçay geçen yılın aksine rekoltede artış olduğunu söyledi.

Akçay; “TİGEM’in gözde kuruluşlarından olan işletmemizde yeni bir hasat dönemine başlıyoruz. Uzun, yoğun ve yorucu çalışma döneminde verdiğimiz emeğin karşılığını almak istiyoruz. Tohumun toprağa düştüğü ekim ayından itibaren bütün mesaimizi, toprağa atmış olduğumuz tohumun gelişimini gözetlemekle bir ekim sezonunun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu yıl geçen yıllara göre daha rekoltesi yüksek ve daha verimli bir yıl yaşandı. İnşallah hasat mevsimini hayırlısıyla kazasız belasız tamamlamak istiyoruz” dedi.

Akçay işletmede 32 bin 767 dekar Buğday, 28 bin 725 dekar Arpa, bin 879 dekar Tohumluk Fiğ, 2 bin 725 dekar Korunga olmak üzere toplam 67 bin 096 dekar hububat ekili alanda hasat yapılacağnı söyledi.

Yapılan hasadın tamamının kendi modern tesislerinde elenip, ilaçlandıktan sonra paketlenerek sertifikalı tohum olarak çiftçinin hizmetine sunulacağımı sözlerine ekleyen Akçay, 2022 hasat döneminde kuru alanda dekara 250 kg, sulu alanda ise 500 kg rekolte beklendiğini belirtti.

Konuklar Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde hasadın bereketli geçmesini dileyen işletme müdürü Metin Yurtdakal ise, yaptığı açıklamada, “Bereketli bir hasat sezonu olmasını diliyoruz. Hasadımız ağır ve son teknoloji makinalarla yapılacaktır. Ancak biçerdöver kullanıcılarının yine de çok dikkatli ve hassas davranmaları gerekmektedir. Sonuçta dane kaybı boşa giden milli bir servettir. İş güvenliği de çok önemli. Herkesin görevini en iyi şekilde yapmasını ve işçi güvenliğine titizlik göstermesi gerekiyor. Arkadaşlarımızın hassasiyet göstererek hayırlısıyla bir hasat dönemini tamamlayacaklarına inanıyorum. Hasadın vatana, millete, çiftçimize ve TİGEM camiasına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.