ÇKS kayıtları başladı

ÇKS kayıtları başladı
Sarayönü Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde 2021 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtları için başlayan müracaatlar kapsamında çiftçiler kayıtlarını güncelliyor. Çiftçilerin ve tarımsal işletmelerin yapılacak destekleme...

Sarayönü Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde 2021 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtları için başlayan müracaatlar kapsamında çiftçiler kayıtlarını güncelliyor. Çiftçilerin ve tarımsal işletmelerin yapılacak destekleme ödemelerinden faydalanabilmeleri için 2021 ÇKS kayıtlarını güncellemeleri gerekiyor.

Sarayönü’nde 2021 Üretim Yılı ÇKS başvuruları İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından alınmaya başlandı. 30 Haziran 2021 tarihinde müracaatlar sona erecek olup, bu süre içerisinde yapacakları başvurularda, tarımsal işletmeler 2021 üretim yılı için halihazırdaki ve planladıkları tarımsal faaliyet bilgilerinin tamamını yapacakları ÇKS başvurusu ile beyan edecekler. Müracaat esnasında 2021 üretim yılına ilişkin ekili/dikili olan tarım arazisi ve üretim bilgileri ile başvuru esnasında ekili dikili olmayan ancak 2021 üretim yılında tarımsal faaliyette bulunacakları tarım arazileri ile bu araziler üzerinde yapılması planlanan ekim/dikim bilgilerini beyan edilecek.

Müracaat sırasında beyan edilen 2021 ÇKS’ye kayıt edilen arazilerde yetiştirilen ürün bilgisi değişikliklerine ilişkin güncellemeler için başvurular ise 15 Temmuz – 15 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacak. Bunun yanında mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişikliklerine ve birinci ürün ekilişinden sonraki ikinci ürün ekim/dikimlerine ilişkin çiftçi başvuruları ise üretim yılı içerisinde yapılabilecek.

Üretim maliyetlerinin düşürülerek, uluslararası alanda daha rekabetçi bir üretici kitlesi oluşturulması, daha ucuza üretilen ve pazarlanan tarımsal ürünler elde edilebilmesi için üreticilerimizin tarımsal desteklemelerden azami derecede yararlanması gerektiğini belirten uzmanlar, bu maksatla ÇKS kayıtlarının yaptırılmasını ve her yıl düzenli olarak güncellenmesini tavsiye ediyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.