Corona yeniden hortladı! Erkekleri daha çok etkiliyor

Corona yeniden hortladı! Erkekleri daha çok etkiliyor
Dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden olan koronavirüsün yeni varyantının İngiltere’de yeniden yayılmaya başladığı, vaka sayısının da giderek arttığı açıklandı. Diğer virüslerden farklı olan yeni varyantın erkekleri daha fazla etkilediği belirtiliyor

2019'un sonunda ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19, Avrupa’da yeniden gündeme geldi. Korku saçan koronavirüsün yeni bir varyantının İngiltere’de yayılmaya başladığı öğrenildi.

Dünya çapında 7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs, etkisini azaltsa da yeni varyantlarla ilk çıktığı tarihten itibaren tehlike saçmaya devam ediyor. Yüz milyonlarca insana bulaşan ve uzaktan çalışma, eve sipariş uygulamaları, sosyal mesafe, hijyen gibi konularda gündelik hayatı önemli ölçüde etkileyen koronavirüsün bazı yeni varyantları İngiltere'de yayılmaya başladı.

Resmi verilere göre Covid-19'un yeni varyantlarından FLiRT olarak da bilinen türün alt varyantı KP.3'ün Nisan ayında ortaya çıktığı ve son dönemde vaka sayısını artırdığı açıklandı.

Nisan 2024 itibariyle FLiRT varyantının ülkedeki tüm Covid-19 varyantlarının yüzde 40'ını oluşturduğu belirtilirken hastaneye yatış oranlarının da yüzde 22'den yüzde 24'e çıktığı ifade edildi.

ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR
Birleşik Krallık Sağlık Güvenlik Ajansı, bu hastalığa erkeklerin kadınlardan daha çok yakalandığını bildirerek 1 Haziran ile 19 Haziran arasında bu virüsün bulaştığı kadın sayısının her 100.000 kişide 3.63, erkeklerde ise 3.88 olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti. 17 Haziran öncesinde bu sayının her 100.000 kişide 4.4'e ulaştığı aktarıldı.

İngiliz medyasına konuşan Leeds Üniversitesi'nde görevli profesör Steven Griffin, "Yeni bir Covid-19 dalgası oluşuyor. Şu anki aşılarla dolaşımda olan virüsler arasında fark var" dedi.

Yetkililer Covid-19'un belirtilerini şu şekilde sıraladı:
- Yüksek ateş ve titreme
- Yeni, devam eden bir öksürük
- Tat ve koku kaybı
- Nefes darlığı
- Yorgunluk
- Vücut ağrısı
- Baş ağrısı
- Boğaz ağrısı
- Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı
- İştah kaybı
- İshal
- Mide bulantısı

Kaynak:HABER MERKEZİ