Cuma namazı sonrası yağmur duası edildi.

Cuma namazı sonrası yağmur duası edildi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, son dönemde ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle cuma namazı sonrası bütün camilerde Cuma Namazından sonra yağmur yağması için dua edilmesi kararı alındı.Yurt genelinde olduğu gibi...

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, son dönemde ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle cuma namazı sonrası bütün camilerde Cuma Namazından sonra yağmur yağması için dua edilmesi kararı alındı.

Yurt genelinde olduğu gibi Sarayönü’ndeki camilerde de eller yağmur ve bereket için semâya açıldı.

Son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle Cuma namazı sonrası tüm camilerde yağmur duası yapıldı. Sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun kılınan namazın ardından vatandaşlar duaya iştirak etti.

Yağmur duası öncesi "Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız" konulu hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okundu.

Su gibi bir hazineye paha biçilemeyeceği vurgulanan Cuma hutbesinde şu ifadelere yer verildi:

*Suyumuz toprağın derinliklerine çekilip gitse, onu bize Rabbimizden başka hiç kimse geri getiremez.

*Bugün yeryüzünde bir damla berrak ve tatlı suyun hasretiyle yaşayan milyonlarca insan varken, bize düşen sonsuz şükretmektir: Bizi yediren, suya kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah’a hamdolsun!

*Şükrümüzün gereği olarak, nimetin kıymetini bilelim, suyu kullanırken bilinçli davranalım. İhtiyacımızdan fazla su tüketerek geleceğimizi tehlikeye atmayalım. Diğer canlıların da hakkını ihlal ederek vebale girmeyelim.

*Son zamanların en kurak yılını yaşadığımız bu günlerde ülkemizde suya ve yağmura ihtiyaç duyulmaktadır. Siz kıymetli cemaatimizi, Cuma namazının farzından sonra yapacağımız yağmur duasına katılmaya davet ediyorum”