Danışmanlar ekili alanları inceledi

Danışmanlar ekili alanları inceledi
Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimi, ilçe merkezindeki mahallelerde tarla ziyaretleri gerçekleştirerek incelemelerde bulundu.Danışmanlar, incelemelerde ilgili şu değerlendirmede bulundu:“Çiftçilerimiz...

Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimi, ilçe merkezindeki mahallelerde tarla ziyaretleri gerçekleştirerek incelemelerde bulundu.

Danışmanlar, incelemelerde ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Çiftçilerimiz havaların biranda ısınması ile birlikte boş bırakılan kıraç alanlara Yulaf, nohut gibi yazlık ekimi yapılan ürünleri ekmeye başladılar. Ayrıca önümüzdeki günlerde yağış beklenmesi den dolayı çiftçilerimiz üst gübre atmaya başladılar.

Yazlık üretimi yapılan ürünlerde gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bazı çiftçilerimiz ekim yaparken alt gübre ve güzlük olarak ekimi yapılan hububatta ise üst gübre kullanmayacaklarını ya da az miktarda kullanacaklarını ifade ettiler.

Yağışların iyi geçtiği kış dönemi sonrası bitkiler hızlı gelişim dönemine gireceğinden azotlu üst gübreleme yapılmalıdır.

Bu sene kış mevsiminin uzun sürmesinden dolayı hububat ekim alanlarındaki bitki gelişimleri geçmiş yıllara göre geri, kardeşlenmenin devam ettiği tarım alanlarının olmasından dolayı gübrelemede sadece Üre kullanımı için geç olduğundan azot bakımından hızlı alınan Sülfat ve Nitrat formundaki azotlu gübreleri tercih etmeleri daha uygun olacaktır.”