Danışmanlar fasulye tarlalarını inceledi

Danışmanlar fasulye tarlalarını inceledi
Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimi yolumu yapılan fasulye tarlalarını inceledi.Danışmanlar, incelemelerin ardından şu ifadelerle açıklama yaptı:“Kuru fasulyede hasat işlemleri doğru zamanda...

Sarayönü Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmet Birimi yolumu yapılan fasulye tarlalarını inceledi.

Danışmanlar, incelemelerin ardından şu ifadelerle açıklama yaptı:

“Kuru fasulyede hasat işlemleri doğru zamanda yapılması kalite ve verimi olumlu bir şekilde etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Baklaların büyük kısmında sararmaların olduğu ancak çok kurumadığı , bakla içinde yer alan tanelerin sert, gelişmiş ve bakla kırıldığında kolayca dışarı çıkabilir durumda olduğu dönemler kuru fasulyenin en uygun hasat dönemidir. Hasat edilen fasulyenin 3-5 gün tarlada kurutulduktan sonra patoz ile hasadı gerçekleşir.

Bu yıl bölgemizde yaşanan olumsuz hava şartlarından etkilenen ürünlerden biride fasulyedir. Çıkışındaki olumsuzluklar, gelişimi zamanındaki sıcaklıkların ani düşüşü ve bazı bölgelerimizdeki farklı zamanlarda meydana gelen dolu zararı fasulye bitkisinin hasat zamanını geciktirmiştir. Eylül ayıyla hasada başlayan çiftçilerimiz gelişimini tamamlamayan arazilerde hasada geç kalınmıştır. İşçiler tarafından yolumu gerçekleşen fasulye, patoza atılmadan bölgemizde etkili olan soğuk hava ve yağışlardan dolayı tarlada hasadı beklemektedir.

Çiftçilerimiz ek iş gücü olarak tarladaki fasulyenin nem ile küflenmesini önlemek için yığın halindeki fasulyeleri karıştırmak suretiyle mahsullerini kurtarmaya çalışmaktadırlar.”