SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

Devletten evlenen veya ev alan çifte destek

Devletten evlenen veya ev alan çifte destek
Bu haber 28 Eylül 2019 - 10:50 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi.

Devlet evleneceklere birçok destek sağlıyor. Çeyiz ve konut hesabında birikim yapan çiftler, 68 bin liralık hibeden faydalanabiliyor. Anne veya babasının vefatı nedeniyle ölüm aylığı alan kadınlara da yetim maaşının 2 yıllık tutarı kadar ‘çeyiz parası’ ödeniyor.

Kredi faizlerindeki düşüşle birlikte vatandaşın ev alma maliyeti önemli ölçüde düşerken, devlet, evlenmek ve ev sahibi olmak isteyenler için destekleri artırmaya devam ediyor. 2019 yılı içinde konut desteğinde katkı 24 bin 476 liraya çıkarılırken, çeyiz desteği 9 bin lira oldu. Nişanlı çift bu desteklere ayrı ayrı başvurursa toplamda evlilikten önce 67 bin 952 lira karşılıksız paraya kavuşacak.

3-5 YIL DÜZENLİ BİRİKİM ŞART

Bankada hesap açıp 3-5 yıl düzenli birikim yapanlara devlet maddi destek sağlıyor. 2019 için konut hesabında kişi başına elde edilebilecek devlet katkısı şöyle:

36-47 ay para biriktirenler için katkı oranı yüzde 15, azami katkı 20 bin 184 lira
48-59 ay para biriktirenler için katkı oranı yüzde 18, azami katkı 21 bin 737 lira
60 ay ve üzeri para biriktirenler için katkı oranı yüzde 25, azami katkı 24 bin 476 lira.

ÇEYiZ DE DEVLETTEN

Çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce evlenenlere ödeme yapılıyor. Yani hesabın 24 yaşını doldurmadan açılması gerekiyor. Devlet katkısı üst sınırı 9 bin lira. Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca Çeyiz Hesabı’na düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Çeyiz hesabında biriken paradan yılda 2 kez çekilebiliyor. 2019 için verilen destek tavanları:

36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 20 ile çarpılır; ödenecek tutar 6 bin 500 TL’yi geçemez.
48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 22 ile çarpılır; ödenecek tutar 7 bin 500 TL’yi geçemez.
60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı yüzde 25 ile çarpılır; ödenecek tutar 9 bin TL’yi geçemez.

EN AZ 3 YIL ÖDEME

Konut hesabından katkı alabilmek için, en az 36 ay birikim yapmak gerekiyor. Yaş sınırı yok. Hiç evi olmayanlar bu haktan yararlanabiliyor. Konut hesabında isteyen faiz geliri elde edebiliyor. Yalnızca TL cinsinden konut hesabı açılırken, 18 yaşından küçükler için ise sadece veli ve vasisi adına hesap açılabiliyor. Hesaba aylık ödeme asgari 388 lira civarında.
Çeyiz hesabından yeni evlenenler, konut hesabından ise hiç evi olmayanlar faydalanabiliyor.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Anne veya babasından dolayı ölüm aylığı alan kız çocuklarının aylıkları, erkek çocuklardaki gibi belirli bir yaşa gelince kesilmiyor. Bu kişiler, evlendiği tarihte yazılı olarak talep ederse ölüm aylığının 2 yıllık tutarı, çeyiz parası olarak kendisine ödenir. Bu noktada önemli olan, SGK’dan yazılı olarak çeyiz parasının talep edilmesidir. Kız çocuğu yazılı olarak talep etmezse SGK otomatik olarak çeyiz parası vermiyor.

Çeyiz parasının talep edilmesi için 5 yıllık hak düşürücü süre söz konusu. Yönetmeliğe göre, evlendikten sonra 5 yıl içinde çeyiz parasını talep etmeyen kız çocuğu, bir daha talep edemiyor. Yani, 1 Ocak 2019’da evlenen kız çocuğu, 1 Ocak 2024’e kadar talep dilekçesini SGK’ya vermezse hakkı yanıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA