Dijital dönüşümde yeni bir dönem başlıyor

Dijital dönüşümde yeni bir dönem başlıyor
Mali Müşavir Mustafa Gökay, elektronik ortama geçiş zorunluluğu getirilen firmalar ve mükellefler hakkında önemli açıklamalar yaparak mükelleflerin işlemlerini son güne bırakmamaları için uyarılarda bulundu.E-Fatura, e-Arşiv...

Mali Müşavir Mustafa Gökay, elektronik ortama geçiş zorunluluğu getirilen firmalar ve mükellefler hakkında önemli açıklamalar yaparak mükelleflerin işlemlerini son güne bırakmamaları için uyarılarda bulundu.

E-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye gibi e-Belge ürünlerinin zorunluluk kapsamıyla ilgili değişiklikleri içeren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği 22 Ocak tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni tebliğ ile e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye belge türleri başta olmak üzere elektronik belge kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye uygulamalarına geçme zorunluluğu için belirlenen ciro limitleri düşürülürken, sektörel bazda yeni iş grupları da kapsama dahil ediliyor. Tebliğ ile e- Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye zorunluluğu getirilen işletmelerin 1 Temmuz'a kadar geçişlerini tamamlaması gerekiyor.

Sarayönü’nde hizmet veren mali müşavir Mustafa Gökay, elektronik ortama geçiş zorunluluğu getirilen firmalar ve mükellefler hakkında önemli açıklamalar yaptı. Geçiş için son tarihin 1 Temmuz 2022 olduğunu belirten Gökay, Firmaların kademeli olarak geçişi amaçlanan sistemi tek tek anlattı. Özel vergi mükelleflerini kapsayan düzenlemeyi şu şekilde anlattı;

2021 yıllı brüt satış rakamları 4 milyon TL ve 2020 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon lira ve üzeri olan mükellefler geçişini tamamlayacak.

 

Başvurular son güne kalmasın!

Mali Müşavir Mustafa Gökay, e-dönüşüm sistemlerine geçişler esnasında oluşabilecek aksaklıklardan dolayı firmaların ve mükelleflerin zor duruma düşmemesi için de uyarılarda bulundu. Gökay yaptığı açıklamada, “Firmalarımız 01 Temmuz 2022 tarihinden önce entegratör firmalar ile anlaşmalarını sağlayıp, hizmet alımına başlamaları gerekmektedir. Başvurularını son güne bırakmamaya özen göstermelidirler. Çünkü e-dönüşüm sistemlerinde kullanılmak üzere, şahıs firmaları e-imza, şirketler ise TÜBİTAK onaylı Mali Mühür edinmeleri gerekmektedir.” diye konuştu.