SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

Dış güçlerin tarım politikaları

Dış güçlerin tarım politikaları
Bu haber 05 Aralık 2017 - 15:51 'de eklendi ve 1.235 kez görüntülendi.

Yazılarımızda çoğu zaman dünyayı bekleyen teknolojik savaşlar değil Gıda savaşları bekliyor diye Bu tezi,!!! her defasında köşemize aldık. Kırsal nüfus korunmalı diye FAO nun raporunu sunduk.

Ülkemizde korumacı tarım politikalarından yavaş yavaş uzaklaşılırken, Cezayir örneğini vererek dış güçlerin nasıl bir tezgah kurduğunu paylaşacağım.

Hububat üretimi ile de adını duyurmuş olan Cezayir’de kendine yeter bir üretim olmasına rağmen Buğday ithali yapmıştır. ABD Cezayir’e ürettiği fiyatın çok daha altına buğday satmayı teklif etmiştir. Cezayir için çok cazip olan fiyat teklifi kabul edilmiş, aradaki fiyat farkı çeşitli alanlarda kullanılır düşüncesi ile Hububat ithalatı hız kazanmış. Üretim hemen hemen durma noktasına gelmiştir.ABD buğdayın fiyatını artırdığında önceleri Cezayir önce ret etse de. Ülkede Hububat ithalatı sonrası köylerden kentlere insan göçü olduğundan, alet ve makinalar satıldığından, Buğday üretimi yapılamaz duruma gelmiş, Cezayir de üreticilere çeşitli destekler verilsede teşvikler verilsede ülkede Buğday üretimine yöneliş olmadığından. Cezayir’de mecburen pahalı buğday almaya devam etmiş ve etmektedir.

İnsanlar şehir hayatına alıştığı için köye dönmek işine gelmiyor istemiyor. Aldığı ücret belli ve geçim sıkıntısı peşi sıra gelmektedir.Buna rağmen hala şehirde bulunma sevdası önümüzdeki yıllar için tehlike sinyallerini göstermekte.

Ülkemize bakıyoruz

Tarım ülkesiyiz. Hububat ithal ediyor muyuz?

Evet uzun yıllardır tarımsal ithalat yapıyoruz. Tüik rakamlarına göre net ithalatçı konumundayız.

Enflasyon artışının en önemli sebeplerinden ve enflasyon sepetinde yer alan, toplam oranı n % 25 ini etkileyen gıda ürünlerinin fiyatlarının takibi, yüksek enflasyon ile mücadele bakımından da son derece önem arz etmektedir.

Enflasyon hedeflerinin gerçekleşmesi için son birkaç yılda maalesef tarımsal her türlü ürünün ithalatı kolaylaştı. Kendi kendine yeten tarım ülkesi olarak bildiğimiz Türkiye için ithalat çokta uzak bir durum değildir. Daha da kolaylaştırılmadı mı?

Cezayir’e ve diğer dünya ülkelerine oynanan oyun bu şekilde değil mi? Ülkemizde 1948 yılına kadar korumacı politikalarla ülke tarımı korunmuştur. 1946 yılında ilk defa,buğday ithalatı yapmışız. Bu yıldan sonra buğday ithalatımız artmış. Uzun yıllar sonrası 1948 yılında ABD tarafından yapılan Marshall yardımları olarak bilinen tarımsal yardımların yapıldığı yıllara gelmesi tesadüf değildir (Dünyada ve Türkiye’de Buğday İstanbul Ticaret Odası Mecmuası 1960)
Dünya’da tamda bu tarihlerde tarımsal üretimde fazlalık oluşmaya başlamıştır. ABD ve Kanada 1920 yılından itibaren ziraî sektörde her türlü yeni teknolojiyi kullanarak, özellikle kuru ziraatın en temel ürünü olan buğday üretiminde büyük gelişmeler sağlamışlardır. Bu üretim artışının doğal sonucu olarak ABD, Kanada ve Arjantin 1929 yılından itibaren dünya hububat pazarlarına büyük miktarda hububat ürünü sevk etmeye başlamışlardır.

Diğer ülkelerin başta hububat üretimini yok etme adına elindeki fazla olan hububat arzını 3. Dünya ülkelerine çok düşük fiyatlarla satarak onların üretimini kırmaya yok etmeye yönelik politikalar izleyerek hububat piyasasını elinde tutmaya çalışmış,Ülkemizde Marshall örneği gibi,diğer dünya devletlerinde de aynı politikalar izlenerek buğday ve diğer gıda ürünlerinde piyasayı elinde tutmaya çalışmaktadır ve başarılı olmuştur.

Ülkemizde

Kırsala bakıyoruz

Sorunlar peşi sıra Hububat üretimi azalıyor mu?

Köyler boşalıyor mu?

Sosyal güvence olsunda kazanç az olsun düşüncesi hakim değil mi?

Hatta ve hatta evlenecek delikanlılara toplum kız vermiyor bile

Aman kızım şehirde olsun rahat etsin düşüncesi yok mu?

Ülke olarak şu tezi unutmamak gerek” Dünyayı teknolojik savaşlar değil Gıda savaşları bekliyor” Dünya devletleri tarımda politikalarını yürütüyor bizde hem devlet ve hem de millet olarak tarımımıza sahip çıkmak kırsala gereken önemi vermek zorundayız

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA