Doğa gönüllüsünün hayalet ağlarla mücadelesi

Doğa gönüllüsünün hayalet ağlarla mücadelesi
Sarayönü’nde bulunan ve birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Beşgöz gölünde kaçak balık ağlarına geçit verilmiyor.Ağ ile avlanmanın yasak olduğu göle bırakılan hayalet ağlar, 230 bin metrekare yüzey alanı bulunan...

Sarayönü’nde bulunan ve birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Beşgöz gölünde kaçak balık ağlarına geçit verilmiyor.

Ağ ile avlanmanın yasak olduğu göle bırakılan hayalet ağlar, 230 bin metrekare yüzey alanı bulunan gölde yaşamını sürdüren kuş türlerine, su kaplumbağalarına ve balık türlerine zarar veriyor.

Kendisini gölü korumaya adayan doğa gönüllüsü Adem Yetkin, yasak olmasına rağmen göle atılan ağlarla uzun yıllardır savaştığını söyledi.

Neredeyse her gün sandalıyla göl kıyılarını ve sazlıkların kenarını tarayan Yetkin, bulduğu ağları gölden toplayarak imha ediyor.

Gölün barındırdığı canlıları korumak için ağlarla mücadele ettiğini belirten Yetkin, yaptığı açıklamada, “Yasak olmasına rağmen insanlar daha çok balık avlayabilmek için göle ağ bırakıyor. Bilinçsiz avlanma da gölde yaşayan balık sayısını tehdit ediyor. Tehdit sadece balıklarla da kalmıyor. Bu ağlara takılan su kaplumbağaları, kara batak kuşları ve kurbağalar da ne yazık ki hayatını kaybediyor. Bu güzellikleri, kaynakları gelecek nesillerimize aktarabilmemiz için insanlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Ne yazık ki kaybedilenin yeri tekrar doldurulamıyor.” diye konuştu.

çankırı escort bayan