Doğalgaza Ekim zammı!

Doğalgaza Ekim zammı!
BOTAŞ, doğalgaza ekim ayında da zam yaptı. Sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarife zamlanırken, konut tarifesi sabit kaldı

BOTAŞ, Ekim ayında geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife tablosunu internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşları ile küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgazın satış fiyatı yüzde 20 zamlandı.

Zam ile birlikte sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için de 11 bin 374 lira olarak belirlendi.
Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12 bin lira olarak kaydedildi.

Konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine ekimde uygulayacağı satış fiyatı değişmedi ve 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira olarak sabit kaldı.

EN UCUZ GAZ SATAN ÜLKELER ARASINDA İKİNCİ
Zam ile ilgili yapılan duyuruda, “Konutlarda kullanılan doğal gazın toptan satış fiyatında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğalgaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır” denildi.

Elektrikte de ticari işletmeler için yüzde 20 zam yapılırken, konut tarifesi değişmemişti.