Durduk yere evinizden olmayın

Durduk yere evinizden olmayın
Kiralarda ve konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrası tapu sahiplerine karşı dolandırıcılık yeniden gündem oldu.Yükselen konut fiyatları sonrasında tapu dolandırıcılığı artarken Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık...

Kiralarda ve konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrası tapu sahiplerine karşı dolandırıcılık yeniden gündem oldu.

Yükselen konut fiyatları sonrasında tapu dolandırıcılığı artarken Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yeni operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonda aralarında tapu memurları, avukat, emlak ofis sahiplerinin de yer aldığı çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Özellikle de yüksek fiyatlı ev, arsa, işyeri gibi taşınmazlar ile gurbetçilere ait tapuların dolandırıcılık çetesinin hedefinde olduğu, bu taşınmazların bilgilerinin tapu memurlarına rüşvet verilerek öğrenildiği iddia edildi. Sonrasında bu kişisel bilgiler üzerinden sahte evraklar hazırlandığı, sahte dublör kullanılarak tapuda ve noterde satış yapıldığı belirtildi.

SMS KAYDI NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Mersin'de olayla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alınırken Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı konu hakkında yaptığı açıklamasında tapusu olan herkesin e-Devlet üzerinden tapu SMS kaydı yaptırarak bu dolandırıcılık olaylarına karşı kendilerini koruma altına almalarını istedi. e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Telefon Bilgileri Beyan" bölümüne ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi