Düzenli egzersizler kalbi koruyor

Düzenli egzersizler kalbi koruyor
Sarayönü İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Şükrü Serhat Kara, sağlıklı kalple egzersizin arasında ki bağın oldukça kuvvetli olduğunu belirtti.Dr. Kara özellikle koşu, yüzme ve kardiyo gibi sporların kalbi güçlendirdiğini...

Sarayönü İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Şükrü Serhat Kara, sağlıklı kalple egzersizin arasında ki bağın oldukça kuvvetli olduğunu belirtti.

Dr. Kara özellikle koşu, yüzme ve kardiyo gibi sporların kalbi güçlendirdiğini belirterek, sağlıklı bir yaşam günlük egzersiz yapılması gerektiğini belirtti.

Kalp rehabilitasyonları hakkında bilgi veren Dr. Kara “Kalp Rehabilitasyonu, fizik tedavi uzmanı doktor, fizyoterapist ve hemşireden oluşan bir ekip tarafından yapılır. Kalp krizi veya kalp ameliyatları sonrasında hastaya aşamalı egzersiz programları uygulanır. Bununla hastanın kondisyonunun artması ve normal yaşamına bir an önce dönmesi sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kalp ve damar hastalıkları nasıl meydana gelir?

“Kalp insan vücudundaki en hayati organlardan biridir” diyen Dr. Kara, ”Kalp her gün yaklaşık 1500 litre kanı vücudumuza pompalar. Dünyada her yıl yaklaşık 20 milyon insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeder. Dünyadaki ölümlerin birinci nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır. Kalp kasının da görevini tam ve doğru biçimde yerine getirebilmesi için uygun miktarda kan almasına ihtiyaç vardır. Kalp kendisi için gerekli olan kanı kalp damarlarından alır. Kalp damar hastalığı, kalp damarlarının kısmen daralması hatta tıkanması sonucu oluşur. Tıkanma sonucu kalp yeteri kadar beslenemez ,oksijensiz ve besinsiz kalır. Bu yüzden gerektiği gibi çalışamayabilir. Sonuçta anjina denilen göğüs ağrısı ortaya çıkabilir. Kalp damarlarının biri veya birkaçı tamamen tıkanırsa kalp krizi görülebilir. Kalp krizi kalp kaslarının zarar görmesine neden olur“ ifadelerini kullandı.

Şükrü Serhat Kara

Kalp ve damar hastalıklarında egzersizin yararları nelerdir?

Kalp ve damar hastalıklarında egzersizin faydalarına değinen Dr. Kara, ”Kalp ve damar hastalıklarında yapılan düzenli egzersiz plak oluşumunu azaltır veya durdurur. Kalbe giden kan miktarı artar, kalp iyi oksijenlenir ve beslenir. İyi kolesterolü artırır, diğer kan yağlarını azaltır. Kan basıncını azaltır. Solunum sistemi daha iyi çalışır. Kilo verilmesi sağlanır. Şeker hastalığı varsa kan şekerinin düzenlenmesi sağlanır“ dedi.

Hangi egzersizler yapılmalıdır?

“Egzersiz programı, doktorunun kontrolünden geçtikten sonra fizyoterapist denetiminde uygulanmalıdır“ ifadelerini kullanan Dr.Kara, ”Egzersiz, klinik durumunuzu olumsuz yönde etkilemeden sizin için yararlı olabilecek en üst seviyede düzenmelidir. Yani hem güvenli hem etkili olmalıdır. Geniş kas gruplarını içeren aerobik egzersizler uygundur. Uzun süreli ve çok tekrarlı yapılmaları gerekir. Aerobik egzersizler, yürüme, bisiklet sürme, tempolu yürüme ve yüzme gibi egzersizlerdir“ dedi.