Eğitim sorunları değerlendirildi

Eğitim sorunları değerlendirildi
Sarayönü'nde 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesinde, eğitim konusunda yaşanan sıkıntıların görüşülmesi için toplantı düzenlendi. Toplantıda, uyuşturucu madde bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve eğitim...

Sarayönü'nde 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesinde, eğitim konusunda yaşanan sıkıntıların görüşülmesi için toplantı düzenlendi. Toplantıda, uyuşturucu madde bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve eğitim ile ilgili karşılaşılan diğer sorunlar masaya yatırıldı. İlçedeki okullarda uyuşturucu kullanımı ile ilgili bir sıkıntıya rastlanmadığı ifade edilirken, sosyal medya bağımlılığının daha ön planda olduğu dile getirildi.

Bunun yanı sıra özellikle erkek öğrenciler arasında yaygın olan sigara kullanımı ile mücadele edilmesi vurgulandı. Toplantıda gündemi en fazla meşgul eden sorun ise öğrenci taşıma ve servisler olarak öne çıktı. Toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunu söyleyen Kaymakam Tarık Bahadır, "Bizim eğitimde boşa harcayacak bir saniyemiz bile yok. Buda böyle olsun diyemeyiz. Bu nesil niye böyle oldu diyemeyiz. Çünkü biz yetiştiriyoruz. Okullarımızla sürekli hemhal olacağız." dedi.

Sarayönü'nde, okul idarecileri, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlarının katımı ile uyuşturucu madde bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve eğitim ile ilgili problemlerin görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirildi.

Sarayönü Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen toplantı Kaymakam Tarık Bahadır ve Belediye Başkanı Nafiz Solak başkanlığında İlçe Emniyet Amiri İhsan Ertuğrul, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Ahmet Sabırlı ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Barış Demir tarafından gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Kaymakam Tarık Bahadır, yaptığı açıklamada, "Gündemimiz öğrencilerde madde bağımlılığı ve sosyal medya bağımlılığı oluşturuyor. Biz güdeme bunların yanı sıra ilçemizi ilgilendiren konuları da ekledik. İlçemiz uyuşturucu madde kullanımı yönünden temiz bir ilçe olarak görünüyor. Burada sosyal medya bağımlılığı ile mücadele daha ön plana çıkıyor." dedi.

Tek taraflı olmaz

Okullarla ilgili bilgi veren İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Barış Demir, "ilçemizde 7 lise, 11 ortaokul, 16 tanede ilkokul bulunuyor. Bugüne kadar uyuşturucu ile ilgili ciddi bir problemimiz olmadı ama gözümüzden kaçmış da olabilir. Veya bu ilerde olmayacağı anlamına gelmez. Küçük bir ilçe olması nedeniyle burada herkes birbirini tanıyor. Bu yüzden daha kolay denetim sağlanabiliyor. Burada vatandaşlarımız okullarımıza ve idarecilerimize daha çok destek olması gerekiyor. Eğitim tek taraflı bir iş değildir. Sadece öğretmenle veya idareciyle olacak bir şey değil. Toplumun tamamını ilgilendiren bir konu" dedi.

Güvenli bir ilçeyiz

İlçe merkezinin asayişi ile ilgili bilgi veren Sarayönü İlçe Emniyet Amiri İhsan Ertuğrul ise, "buraya geleli 1 yıl oldu. Okullarda uyuşturucu ile ilgili herhangi bir işlem yapmadık. Herhangi bir problem yok gibi görünüyor. Okullarımızın güvenliğini sağlamak için 3 ekibimiz giriş ve çıkış saatlerini takip ediyor. Ayrıca ilçemiz güvenli bir ilçe. Medyada uyuşturucu kullanımının ortaokula kadar indiği yönünde haberler duyuyoruz ama ilçemizde böyle bir şey söz konusu değil." şeklinde konuştu.

Şüpheli durumda irtibata geçilmeli

İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Ahmet Sabırlı ise şüpheli durumlarda kendileriyle iletişime geçilmesi gerektiğini belirterek, "sorumluluk alanımızda 16 adet okul bulunuyor. Son bir yılda uyuşturucu madde ile ilgili bir işlem yapmadık. Ekiplerimiz belli zaman aralıkları ile bu okulları takip ediyor. Uyuşturucu ile mücadelede vatandaşlarımızın, idarecilerimizin ve muhtarlarımızın en ufak bir şüpheli durumda bizimle irtibata geçmesi gerekiyor." dedi.

Daha çok sigarayla mücadele

Toplantı esnasında söz alan okul idarecileri, okullarında uyuşturucu ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını bunun yerine sigara kullanımı il mücadele ettiklerini ifade etti. Sosyal medya bağımlılığı konusunda da okullarında bazı yaptırımlara gittiğini ifade eden bazı okul idarecileri, öğrenci taşıma konusunda sık sık sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.

Topyekün uğraş gerekir

Eğitim konusunda bir şeyleri başarmak için topyekön uğraş gerektiğini anlatan Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, "eğitim konusunda sadece öğretmenden veya idareciden bir şeyler beklemek yanlış. Eğitim konusunda bir şeyler başarabilmek için topyekün uğraş gerekir. Öğrenci, öğretmen, veli idareci ve toplum elini taşın altına sokmalı. Öğretmenlerin velilerle whatsapp grubu kurarak sürekli iletişim halinde olması öğrencinin durumunu görüşmesi, öğrenci gelmediğinde aile ile iletişime geçmesi güzel sonuçlar verebilir. Öğrenci okula gidiyorum diye evden çıkıp okula gitmediğinde büyük bir sıkıntı var demektir. Servis konusunda araçlara takip sistemi takılabilir. Zorunluluk olarak istenirse faydalı olacaktır. Öğrencilere sadece iletişimini sağlayabileceği telefonlar verilirse, telefona ilgili azalacaktır. Bunu yanı sıra öğrencilerimizdeki çevre bilincini geliştirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Okullarımızla hemhal olacağız

Toplantının son bölümünde konuşan Kaymakam Tarık Bahadıır, eğitimin yapılması gereken en temel iş olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "toplumun geleceği eğitime bağlı. Bizim eğitimde boşa harcayacak bir saniyemiz bile yok. Buda böyle olsun diyemeyiz. Okullarımızdaki en zayıf sınıflarımızı tespit edeceğiz. Onlarla özel olarak ilgilenip her hafta takiplerini yapacağız. Okuma alışkanlığını üst seviyelere taşımamız gerekiyor. Okuma yazması zayıf olan, okuduğunu anlayamayan başarılı olamaz. Velilerin de içerisinde bulunduğu okuma ile ilgili etkinlikler yapmalıyız. Matematik konusunda iyi değiliz. Nasıl güçlendirebiliriz bunun üzerinde çalışmalıyız. Bu nesil niye böyle oldu diyemeyiz. Çünkü biz yetiştiriyoruz. Okullarımızla sürekli hemhal olacağız."