Elektrik faturası yüksek gelen PTT’ye koşsun! İşte sebebi…

Elektrik faturası yüksek gelen PTT’ye koşsun! İşte sebebi…
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, elektrik faturası yüksek gelen vatandaşlar için Elektrik Tüketim Desteği başlatıyor. Şartları uyan vatandaşlar PTT’den hane sayısına göre ödeme alabilecekTürkiye’de zaten yüksek olan...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, elektrik faturası yüksek gelen vatandaşlar için Elektrik Tüketim Desteği başlatıyor. Şartları uyan vatandaşlar PTT’den hane sayısına göre ödeme alabilecek

Türkiye’de zaten yüksek olan elektrik faturaları, son zamlarla birlikte daha da yüksek gelmeye başladı. Enflasyon altında ezilen vatandaşlar ise yüksek gelen faturalar nedeniyle sosyal yardımlardan yararlanmak için araştırmalar yapmaya başladı.

Vatandaşların yüksek faturalara karşı biraz da olsa nefes almalarını sağlayacak haber Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada elektrik faturaları yüksek gelen ailelere destek sağlanacağı bildirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yoksulluğun azalması ve halkın geçimine katkı sağlamak amacıyla sosyal yardımlar yapıyor. Bu kapsamda dar gelirliler, yüksek gelen faturaları için destek alabilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi sitesinde duyurulan şartlara uyan kişiler, yüksek gelen elektrik faturaları için destek alabilecek.

İŞTE ELEKTRİK FATURALARI İÇİN DESTEK TUTARLARI VE ŞARTLAR

1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL,

3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL,

4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL,

5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL

Düzenli merkezi yardım ve aylığa ilişkin hak sahipliği daha önce belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden hanelerin faydalanacağı yardımdan şu programları ve belirtilen aylığı alan kişiler hak sahibi olabilecek:

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK),

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY),

Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ),

Şartlı Eğitim - Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY),

Çoklu Doğum Yardım Programı,

Kronik Hastalık Yardım Programı,

Engelli Aylıkları,

Yaşlı Aylığı,

Engelli Yakını Aylığı,

Silikozis Aylığı

ELEKTRİK FATURASI YARDIMI NASIL ALINACAK?

Şartları uyan vatandaşlar, herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmadan Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterli olacak.

HABER MERKEZİ