Elektrik ve doğalgaz zammına seçim freni

Elektrik ve doğalgaz zammına seçim freni
Gazeteci Nuray Babacan, konutlarda ertelenen doğalgaz ve elektrik zamlarının 3 katı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne gittiğini, Erdoğan’ın bile çok yüksek bulduğu bu zammın üçe bölünerek uygulanacağını yazdı

Elektrik ve doğalgazda sanayi kullanımına yönelik arka arkaya gelen zamlardan sonra konut kullanımında da zam yapılacağı gündeme geldi.

Konutlarda kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında Ekim ayı için değişikliğe gidilmezken, elektrik üretim amaçlı doğalgaz tarifesi ile büyük sanayi kuruluşlarında ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 20 zam yapıldı. Elektrik tarifesi ise yine konutlar için sabit kalırken, ticarethane ve sanayi aboneleri için yaklaşık yüzde 20 arttı.

Gazete Pencere Yazarı Nuray Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önüne “üç kat zammı” öngören büyük bir rakam gittiğini, bu orana Erdoğan'ın bile şaşırdığını yazdı.

Babacan, “Doğalgaz ve elektriğe yapılacak zamların katlamalı yansıması görülüyor. İşte bunu içeren bir zam paketi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önüne gitti. Erdoğan’ı bile şaşırtan yüksek rakam, vatandaşa maliyetinden çok, yerel seçim maliyeti nedeniyle ertelendi. Ertelendi derken Erdoğan’ın talimatıyla üç aşamada yapılacak” ifadelerini kullandı.

ÜÇ AŞAMADA YAPIN TALİMATI
Babacan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:
“Geçtiğimiz günlerde sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe yapılan yüzde 20 zammın bir hikayesi var. Şimdilik konut abonelerinin kullandığı elektriğe zam yapılmazken hazırlanan ‘zamlı paketin’ bunun neredeyse üç katı olduğu anlatılıyor. Yani vatandaşlar, martta yapılacak yerel seçimin uzatmalarını yaşıyor.

Edinilen bilgiye göre bütçe ve enflasyon krizi yaşayan ekonominin yeni yönetimi, tüm maliyet hesaplarını da içine katarak sanayi, tarım, ticarethane ve konutlarda yapılması gereken elektrik ve doğal gaz zammına ilişkin hazırlıklarını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sundular. Açıklanan yüzde 20 zammın en az üç kat daha fazla artış içeren paket, Erdoğan’ın itirazıyla karşılaştı.

İtirazın kaynağı ise yaklaşan yerel seçimler. Seçimlerden önce yapılacak böylesine dehşet verici bir artışın ‘oylara’ etkisini hesaplayan Erdoğan’ın, ‘Şu aşamada bunu uygulayamazsınız. Üç aşamada yapın. Kalabilenler yerel seçim sonuna kalsın’ dediği belirtiliyor. Yüzde 20 zam rakamının böyle bulunduğu aktarılıyor.”