Elinizde bu paralar varsa acele edin!

Elinizde bu paralar varsa acele edin!
Ekonomistler, son dönemde madeni bozuk paraların gramajının düşürülmesi nedeniyle sorun yaşandığına dikkat çekerek, elinde bu paralardan olanların yeniden basılmayacağı için elden çıkarmaları için acele etmelerini istedi

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon ile birlikte madeni paraların gramajlarında maliyetlerinden dolayı düşüş yapıldı.

Ancak madeni paraların gramajlarının düşürülmesi nedeniyle özellikle yiyecek ve içecek otomatlarında, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 TL’leri tanımadığı yönünde çok sayıda şikayet gelmeye başladı.

Milli Gazete’nin haberine göre, yüksek enflasyonun sonucu olarak piyasada madeni bozuk para sıkıntısı yaşanmaya başladı. Birçok yiyecek içecek otomatı da gramajı düşürülmüş yeni madeni paraları tanımadığı için sıkıntı giderek büyüyor.

YENİ MADENİ PARALAR BASILACAK
1 TL madeni bozuk para 8.2 gramdan 6.6 grama düşürülmüştü. 50 kuruşun gramajı ise 6.8’den 5.5 grama düşürülmüştü.

Böylece madeni paraların gramajlarında yaklaşık yüzde 30’luk bir düşüş gerçekleşmiş oldu. Bu aynı zamanda üretim maliyetinde ciddi bir tasarruf oldu.

Cebinde yeni basılmış 1 TL ve 25 ve 50 kuruş taşıyanların bozuk parayı kontrol ederek yiyecek-içecek vb. otomatlara atması önem taşıyor.
Böylece yaşanabilecek sorunların önüne geçilebilir.

5 TL VE 10 TL'LİK BOZUK PARA GÜNDEMDE
Öte yandan ekonomistler ise 5 TL ve 10 TL’lik madeni paraların basılmasının gündemde olduğu iddia etmeye başladı.

Bununla yetinmeyen ekonomistler 1 TL madeni paraların ise artık basımının yapılmayacağı, 5 TL ve 10 TL’lik madeni paraların piyasa sürülmesinin gündemde olduğunu ileri sürüyor.

2023’ün Temmuz ayında Ekonomist Şeref Oğuz “Hiçbir şey alamayan 5 lira yanı sıra 10 liralık kâğıt para, metale dönüşürken 1 liranın altındaki metal bozukluklar artık basılmayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Önümüzdeki günlerde ise 500 ve 1000 TL’lik banknotlar ile ilgili gelişme yaşanabileceği ifade ediliyor fakat Merkez Bankası daha önceki açıklamalarında bu iddiaları reddetmişti.