Emeklerinizi güvenceye alın

Emeklerinizi güvenceye alın
Sarayönü Tarım Kredi Kooperatifi'nden yapılan açıklama ile Ocak ayı itibariyle tarım sigortası işlemlerinin yapılmaya başladığı duyuruldu. Çiftçilerin çağrı beklemeden bir an önce giderek sigortalarını yaptırmaları gerektiği...

Sarayönü Tarım Kredi Kooperatifi'nden yapılan açıklama ile Ocak ayı itibariyle tarım sigortası işlemlerinin yapılmaya başladığı duyuruldu. Çiftçilerin çağrı beklemeden bir an önce giderek sigortalarını yaptırmaları gerektiği bildirildi.

Yapılan açıklamada çiftçilerinde kredi desteklerinden faydalanabilmesi için tarım sigortası yaptırması zorunlu olduğu vurgulandı. Tarım sektörünün yapısından kaynaklanan risklerin tarım sigortası ile çözülebileceği dile getirildi.

Konu hakkında bilgi veren Sarayönü Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Figen Yavuz, yaptığı açıklamada, "Kurumumuz 2012 yılında zorunlu hale getirilen tarım sigortalarını yapmaya başlamıştır. Yasa gereği daha önce bitkisel üretim veya hayvancılık üzerine devletin % 25, % 50 ve % 100 faiz desteği sağladığı krediler, 2015 yılından itibaren bitkisel ya da hayvancılık sigortası yaptırması şartına bağlandı. Buradan hareketle kooperatifimizce kullandırılacak krediler için bitkisel ve hayvancılık sigortalarının teklife ve çağrıya gerek kalmadan yaptırılması için müracaat edilmesi gerekir" dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri'nin üreticilerin her türlü tarımsal ve zaruri ihtiyaçlarında olduğu gibi, sigorta ihtiyaçlarında da yanında olduğunu ifade eden Yavuz, "Birliğimizce, 2011 yılından bu yana sigortacılık faaliyetlerinde de önemli üretimler gerçekleştirilmiş, üreticilerimizin ihtiyaçlarına cevap verilmeye çalışılmıştır. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) 2017 yılı ekilişlerini güncelleyen tüm üreticilerimiz, kooperatiflerimize müracaatları halinde, ürünlerini, TARSİM sigortası kapsamında kuraklık, don, dolu, yangın, fırtına, sel-su baskınlarına karşı sigortalatabilmektedir. Her ürünün poliçe üretim son kabul tarihleri TARSİM tarafından belirlenen süre dahilinde yapıldığından, bir an önce müracaat ederek sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir" dedi.