Emekliler meydanlara iniyor

Emekliler meydanlara iniyor
Emekli aylıklarına zam alamadığı için açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışan milyonlarca emekli ile EYT’de 1 gün ile emeklilik hakkını kaybedenler yarın İstanbul’da düzenlenen mitingde seslerini duyurmaya...

Emekli aylıklarına zam alamadığı için açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışan milyonlarca emekli ile EYT’de 1 gün ile emeklilik hakkını kaybedenler yarın İstanbul’da düzenlenen mitingde seslerini duyurmaya çalışacak

TÜİK’in 6 aylık enflasyon açıklamasının ardından belirlenen zam ile Temmuz ayında bir lira bile zam alamayan ve açlık sınırının altında kalan aylığıyla geçinmeye çalışan emekliler meydanlara inmeye hazırlanıyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla yarın saat 13.00’da İstanbul'da Kartal meydanında yapılacak mitinge EYT sonrası bir gün farkla emekli olma hakkı 20 yıl ertelenenler ile emekli dernekleri de katılacak.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2008’de kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emeklilik koşulları zorlaştırıldığını ve emekli aylıklarının sistematik bir şekilde düşürüldüğünü vurgulayarak, “En düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira deniliyor ama aslında 4 bin 500 lira. Yani bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırının altında kalan bir aylıktan bahsediyoruz. Bu koşulların değişmesi, iyileştirilmesi lazım” dedi.

“EN AZ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLMALI”

Emekliler için yapılacak zamların telafi iyileştirmelerle değil, kalıcı çözümlerle yapılması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, yarınki mitingde de dikkat çekecekleri taleplerini şöyle sıraladı:

“En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çıkarılmalı, geri kalan tüm emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da en az asgari ücrete yapılan artış oranında artırılmalı. 5 yılda 1000 liradan ancak 2 bin liraya çıkabilen ikramiyeler de pula dönmüş durumda. İkramiyelerin de asgari ücret düzeyine çıkarılması gerekiyor.”

Çerkezoğlu EYT’de 1 gün ile emeklilik hakkını kaçırarak, emeklilikte adalet arayanlara yönelik ise şunları söyledi:

“Emeklilikte çok fazla adaletsizlik, eşitsizlik var. EYT ile birlikte çözüm bulundu ama eksik oldu. Hâlâ 5 bin gün prim mağdurları var, kısmi emeklilik mağdurları var, emeklilikte adalet arayanlar var. 8 Eylül 1999 sonrası, bir gün farkla dahi sigortalı olan iki işçinin emeklilikleri arasında 17-20 yıl fark oluştu. Emeklilik yaşı konusunda adalet ve denge sağlanmalı. 9 Eylül 1999 sonrası işe başlayanlar için adil bir kademeli geçiş sistemi kabul edilmeli.”

BİRÇOK EYT’Lİ BİR GÜN FARKLA 20 SENE KAYBETTİ

Emeklilerin yarınki mitinginde ’emeklilikte adil kademeli geçiş sistemi’ talebi de dile getirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT ile ilgili yapılan düzenlemede hizmet süresi ve prim gününü tamamlayan 8 Eylül 1999 girişli 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını açıklamış, bu durum bir gün farkla emekli olma hakkını kaybedenler için eşitsizliğe neden olmuş ve eleştirilmişti.

Sisteme göre kadın işçi 38 yaşında, erkek işçi 43 yaşında emekli olabilecekken, bu insanlardan bir gün sonra işe başlayan bir kadın 58, bir erkek de 60 yaşında emekli olabiliyor. Eşitlik ilkesi gereği uyumun her iki grup arasında da olması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, sorunun çözümü için sert bir geçiş yerine daha yumuşak bir geçiş yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Emeklilikte Adalet Derneği Başkanı Mihriban Uğurlu da miting öncesi yaptığı açıklamada, adil bir kademeli geçiş sisteminin kabul edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bu adaletsizliği herkese haykırmak için bizzat sahneden özel konuşma yapacak ve bu mağduriyeti duyuracağım. Adil bir emeklilik için herkesi pazar günü bekliyoruz” çağrısında bulundu.

KIDEM TAZMİNATI DA MİTİNGİN GÜNDEMİ OLACAK

Mitingde ayrıca, aylık bağlama oranlarının eski düzeyine yükseltilmesi ve kapsamlı intibak düzenlemesi, emekli aylıkları arasındaki eşitsizliğin giderilmesi ile kıdem tazminatı da gündeme getirilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın Orta Vadeli Programı’nda (OVP) çalışma hayatına ilişkin açıklamalarından sonra “kıdem tazminatı kalkıyor mu?” endişelerini gündeme getirmiş, OVP metninde, Otomatik Katılım Sistemi'nin (OKS) ‘ikinci basamak emeklilik sistemine' dönüşeceği ve bu kapsamda Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) kurulacağı ifade edilmişti.

2024’ün sonunda hayata geçmesi beklenen sistem ile kıdem tazminatının da yeniden düzenlenmesi bekleniyor. Bu sistem hayata geçerse, çalışan artık kıdem tazminatını işten ayrılırken toplu olarak değil, emeklilik döneminde aylık ödeme şeklinde alacak.

Bu tutar emekli aylığı ile birlikte ikinci bir emekli maaşı gibi lanse edilip çalışanın lehine bir durum gibi gösterilse de hem işçinin kıdem tazminatı ile hak ettiği toplu para imkânı elinden alınmış olacak hem de işverenin ödemesi muhtemel düşük oranlı prim nedeniyle işçinin eline düşük bir rakam geçecek.

HABER MERKEZİ