Emekliye 5 bin TL ikramiyede heyecanlandıran gelişme!

Emekliye 5 bin TL ikramiyede heyecanlandıran gelişme!
Emekliler arasında adaletsizliğe neden olduğu için tepki toplayan 5 bin TL’lik ikramiye düzenlemesini yasalaştırılan iktidarın mağdurların bir kısmına çözüm bulmak için çalışma başlattığı ortaya çıktı. Peki bu çalışma kimleri kapsıyor? İşte ayrıntılar…

Hükümetin, Cumhuriyet’in 100. yıldönümü nedeniyle yalnız çalışmayan emeklilere verdiği ve adaletsizliğe sebep olduğu için tepkilere neden olan 5 bin TL ikramiye ile ilgili çalışma başlattığı bildirildi. Çalışma ile ikramiyeden mahrum bırakılan çalışan emekliler ve ÇKS kaydı bulunan emekli çiftçilerin de yararlanması bekleniyor.

Emeklilere bir defaya mahsus verilen 5 bin lira ikramiyeyi içeren düzenlemenin ardından yükselen tepkiler giderek artıyor. Milyonlarca emeklinin hayal kırıklığı yaşadığı ikramiyede özellikle çiftçiler, küçük esnaf ve çalışmak zorunda kalan emekliler AKP teşkilatlarına şikayetlerini yağdırırken, iktidarın çözüm için yasadaki kısıtlayıcı hükümleri değiştirecek yeni bir maddeyi gündeme getirebileceği iddia edildi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, düzenleme nedeniyle köyünde küçük bir tarlası olan, faaliyette bulunmadığı halde üzerinde işyeri görünen emeklilerin mağdur edildiğine dikkat çekildi.

1 GÜN ÇALIŞAN BİLE KAPSAM DIŞI BIRAKILDI
Söz konusu ikramiyeden yararlanamayacak emeklilerin yasaya açıkça yazılması yerine kolaya kaçılıp 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 4'üncü maddesinin 1'inci fıkrasının (b) bendine atıf yapılmasının mağduriyeti artırdığı öne sürüldü. Bu bent nedeniyle çok düşük tarımsal gelir elde eden çiftçi, köyünde küçük bir tarlası olup ekip biçmeyen işçi, kapattığı dükkanının sicil kaydını sildirmeyen esnaf, üzerinde şirket ortaklığı görünen ancak hiçbir geliri olmayan ortakların emekli ikramiyesinden mahrum kaldığı tespit edildi.

Ayrıca bir yıl hiçbir işte çalışmadığı halde 1-31 Ekim 2023 tarihleri arasındaki 1 aylık sürede örneğin 1 gün ya da 1 hafta gibi çok kısa süreyle sigortalı çalıştığı halde sürekli çalışıyormuş gibi değerlendirilip ikramiyeden mahrum bırakılan emekliler için de çözüm arandığı belirtildi.

YASAYA YENİ BİR MADDE EKLENMESİ GEREKİYOR
Konu hakkında yapılan değerlendirmelere göre, mağduriyetin tebliğ ya da yönetmeliklerle giderilemeyeceği, sorunun çözümü için TBMM'ye ya yeni bir yasa teklifi sunulması ya da sunulacak torba yasa tekliflerinin birinin içerisine emeklilerle ilgili bir madde eklenmesi gerektiği belirtildi. Yeni düzenlemede ikramiyeden yararlanamayacak emeklilerin daha adil bir şekilde belirlenip liste halinde yazılmasına ihtiyaç olduğunu belirten kaynaklar, aksi halde yeni mağdurların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

“KESİMLER ARASINDAKİ FARKLAR ORTADAN KALDIRILMALI”
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeden; vergi kaydını sildirmiş ve yıllardır mesleğini yapmayan ancak oda kaydını sildirmemiş esnafın ve sanatkarların da yararlanması gerektiğini söyledi. Mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini aktaran Palandöken, “Kesimler arasındaki farklılığın ortadan kalkması en halisane duygumuz” diye konuştu.