Emlak vergisinde son günler

Emlak vergisinde son günler
Sarayönü Belediyesi, 30 Kasım Pazartesi günü sona erecek olan Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisinin ikinci taksit ödeme süresine ilişkin olarak vatandaşları uyardı.Sarayönü’nde emlak ve çevre temizlik vergilerinin 2020...

Sarayönü Belediyesi, 30 Kasım Pazartesi günü sona erecek olan Emlak Vergisi ve Çevre Temizlik Vergisinin ikinci taksit ödeme süresine ilişkin olarak vatandaşları uyardı.

Sarayönü’nde emlak ve çevre temizlik vergilerinin 2020 yılı 2. taksit ödemeleri, 1 Kasım itibariyle Belediye Tahsil Şefliği’nde tahsil edilmeye başlandı. Sarayönü Emlak Birimi Sorumlusu Asiye Hüda Kaya yaptığı açıklamada, emlak vergilerinin tahsilatının Mayıs ve Kasım ayları olmak üzere yılda 2 kez yapıldığı anımsattı.

Kaya, vergi mükellefi vatandaşların bugünlerde de rahatlıkla işlem yaptırabileceklerini bildirdi. Mükelleflerin mağdur duruma düşmemeleri için belirtilen süre içinde vergilerini ödemeleri gerektiğini ifade eden Kaya, şöyle konuştu: “Ödeme süresi içinde ödenmeyen vergiler için 6183 Sayılı Kanun gereğince gecikme zammı uygulanacak olup, mükelleflerin gecikme zammına maruz kalmamaları için belirtilen güne kadar vergilerini ödemeleri gerekmektedir.”

Emlak vergisi ödemeyecek kişiler

Bazı kimselerin sıfır oranlı emlak vergisine tabi olduğunu dile getiren Kaya, şu bilgileri verdi: “Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri bulunması halinde emlak vergisi ödemez. Bu durumda olan kişiler, bir dilekçeyle belediyelere müracaat etmelidir. Bu kişiler tek meskene hisseyle sahipse, hisselerine ait kısım hakkında da sıfır emlak vergisi uygulanır.”

Emlak ve çevre temizlik vergilerini zamanında ve düzenli olarak ödeyen vatandaşlara da teşekkür eden Kaya, ikinci taksit ödeme süresinin 30 Kasım 2020 Pazartesi günü sona ereceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.