Emniyet teşkilatı 10 bin polis alıyor! İşte başvuru şartları...

Emniyet teşkilatı 10 bin polis alıyor! İşte başvuru şartları...
EGM, 10 bin yeni polis alıyor. Konu ile ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan resmi açıklama geldi. Açıklamanın ardından başvuru şartları sorgulanmaya başlandı. İşte Emniyet’e polis alımı ile ilgili başvuru şartlarının ayrıntıları...

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 10 bin polis alımı yapılacağını duyurdu. Yeni personel alımını İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "10 bin yeni polis alımını yakında duyuracağız" ifadeleriyle açıkladı.

Yerlikaya’nın açıklamasının ardından binlerce işsiz, yeni polis alımına ilişkin başvuru şartlarını araştırmaya başladı. Polis alımıyla ilgili tüm bilgilerin yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

İşte POMEM’e başvurularda aranan şartlar...

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lisans, önlisans mezunu ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) Şehit ya da vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen KPSSA puanının en az % 80’ini almış olmak, (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) Ayrıca lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu durumda başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

ç) KPSS sınavında Bakanlık tarafından belirlenecek olan taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2021 veya 2022 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2022 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

d) 18 yaşını bitirdikten sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1995 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)