Emniyetten motosiklet sürücülerine uyarı!

Emniyetten motosiklet sürücülerine uyarı!
Motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanıcısının bir hayli fazla olduğu Sarayönü’nde özellikle küçük yaştaki çocuklar ve bazı sürücüler başkalarının ve kendilerinin can güvenliklerini tehlikeye atıyorlar.Yaz aylarının...

Motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanıcısının bir hayli fazla olduğu Sarayönü’nde özellikle küçük yaştaki çocuklar ve bazı sürücüler başkalarının ve kendilerinin can güvenliklerini tehlikeye atıyorlar.

Yaz aylarının gelmesine bağlı olarak motosiklet, elektrikli bisiklet ve bisiklet kullanma sıklığının artması nedeniyle Sarayönü İlçe Emniyet Amirliği sürücülerini uyardı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Sarayönü İlçe Emniyet Amiri Hasan Korkmaz, halkı ve özellikle aileleri uyardı.

Aileleri küçük yaştaki çocuklarına motosiklet kullandırmaması uyarısında bulunan Sarayönü İlçe Emniyet Amiri Korkmaz, “Aileler, çocuklarının motosikleti izinsiz kullanabilecekleri varsayımını da göz önüne alarak gerekli önlemlerini alsınlar. Küçük yaşta direksiyon başına geçen çocuklar hem kendilerini hem de çevreyi tehlikeye atarken büyük mağduriyetlere de neden oluyorlar. Bundan sonra motosiklet ve motorlu bisikletlerde denetimleri daha da sıkılaştıracağız ve uygulamaları da arttıracağız. Vatandaşlarımızda bilinçli ve duyarlı davranarak bizi cezai işlem uygulamak zorunda bırakmasın. Çok ağır cezai müeyyideler var. Bu anlamda hiç kimsenin mağdur olmasını istemeyiz” dedi.

Korkmaz açıklamanın devamında şunları söyledi: “15 yaşını doldurmamış motosiklet kullanıcıları yakalandığı zaman motosiklet sahibine kullandırmaktan cezai işlem uygulanacak. 15 yaşını doldurmuş kullanıcılar yakalandığında ise kullanana ve kullandırana cezai işlem uygulanacak. 18 yaşını dolduranlarda ise A2 ehliyet ve kask gibi unsurlar gözetilerek işlem yapılacak.

Halkımız kanunlara ve kurallara uymalı. Aksi takdirde hem toplumun can güvenliğini tehlikeye atarlar hem de kullandıkları motosikletlerin değerinden daha yüksek meblağlarda ceza öderler.”

Kavşaklarda daha dikkatli olun

Motosiklet ve diğer araç sürücülerinin ilçedeki kontrolsüz kavşaklarda daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Korkmaz, “İlçemizde yakın dönemde herhangi bir can kaybı yaşanmamasına rağmen, kontrolsüz kavşaklarda çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı olaylar meydana gelmiştir. Bu nedenle daha dikkatli olunması gerekmektedir” dedi.

Sarayönü İlçe Emniyet Amirliği, son olarak motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin mutlaka kask kullanmaları gerektiğini de hatırlattı.