En cömert ülke Türkiye

En cömert ülke Türkiye
Türkiye, dünya genelinde ihtiyaç sahibi ülkelere ve mültecilere yaptığı yardımlarla, milli gelirine oranla en fazla insani yardım yapan ülke oldu.Türkiye ve Türk yardım kuruluşları, çok geniş coğrafyalarda maddi yardımlar...

Türkiye, dünya genelinde ihtiyaç sahibi ülkelere ve mültecilere yaptığı yardımlarla, milli gelirine oranla en fazla insani yardım yapan ülke oldu.

Türkiye ve Türk yardım kuruluşları, çok geniş coğrafyalarda maddi yardımlar yanı sıra, gıda, sağlık, eğitim gibi birçok alanda insani yardımlar yapıyor. Türkiye 2016 yılında 6 milyar dolar insani yardım yaparak, 6,3 milyar dolar yardımda bulunan ABD'den sonra miktar bazında ikinci sırada yer aldı. Ancak milli gelire kıyasla Türkiye, yardım alanında diğer tüm ülkelerin üzerinde bulunuyor. Geçen yıl gayri safi milli geliri 857 milyar dolar olan Türkiye 6 milyar dolar, 18,7 trilyon dolar olan ABD ise 6,3 milyar dolar yardım yaptı. Türkiye, sığınmacılara ev sahipliğinde de lider konumda. Türkiye, resmi rakamlara göre, 2,9 milyon sığınmacı ağırlıyor ve en çok sığınmacı bulunan ülke konumunda yer alıyor. Pakistan 1,4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken, Lübnan 1 milyon ile üçüncü sırada bulunuyor. İran, 980 bin kişiyi barındırıyor, Etiyopya ise 790 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin 2015'te insani yardıma aktardığı tutar 3,2 milyar dolar olmuştu. 2016 yılında ise bu rakam yüzde 115 artarak 6 milyar dolara ulaştı. Bu rakamlara göre Türkiye milli gelirinin yüzde 0,75'ini insani yardımlara harcıyor. Böylece, Türkiye 2016'daki insani yardımın yaklaşık 5'te 1'inden fazlasını tek başına kendisi yapıyor.