Esnaf Kefalet Kredi Limitlerini yükseltti

Esnaf Kefalet Kredi Limitlerini yükseltti
Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Olcay Taş esnaf kredi destek limitlerinin 210 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldığını açıkladı.Hiç bir bankanın Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin...

Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Olcay Taş esnaf kredi destek limitlerinin 210 bin liradan 250 bin liraya çıkarıldığını açıkladı.

Hiç bir bankanın Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin sunduğu imkanları sunamayacağını vurgulayan Taş, yaptığı açıklamada, “Normalde bizim faiz oranımız yüzde 9. Fakat yüzde ellisi devlet destekli olduğu için esnaf ve sanatlarımızın ödediği yıllık faiz oranı yüzde 4,5. Bankalar ise yüzde 25’e kadar faiz uyguluyor şu anda. Amacına uygun kullanıldığında verdiğimiz krediler çok avantajlı.” dedi.

 

Çalışmalarımız meyvesini verdi

Başkan Taş, takip oranlarını düşürmek ve ödemeleri düzene sokmak için yürüttükleri çalışmaların sonuç verdiğini dile getirerek şöyle konuştu:

“Kredi limitimiz 250 bin liraya çıktı. Kooperatifimizi 9’ncu seviyeden 5’ci seviyeye kadar yükselttik. Yılbaşından günümüze kadar 6 milyon kredi kullandırıldık. Hazine desteği ile pandemi döneminde esnafa can simidi olduk. Şu anda ipoteksiz ve bir kefille 40 bin liraya kadar kredi kullandırabiliyoruz. İpoteksiz ve iki kefille ise 100 bin liraya kadar kredi kullandırabiliyoruz. İki kefil bir ipotekle ise 250 bin liraya kadar kredi kullandırabiliyoruz.”

Masraflar azaldı

Kooperatifin seviyesi yükseldikten sonra bazı masrafların ortadan kalktığına dikkat çeken Taş, “Artık ipoteği kendimiz alabildiğimiz için kullandırdığımız kredilerde ekspertiz masrafı ortadan kalktı. Eskisine oranla kesintiler de düştü. Dolayısıyla şu anda esnaflara daha avantajlı ayda 4,5 faizle kredi veriyoruz. Diğer bankaların faizlerinin tavan yaptığı bir dönemde esnaflarımızın yanındayız.” diye konuştu.