Esnaf Kredi'de yeni yapılandırma

Esnaf Kredi'de yeni yapılandırma
Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Keleş, 15 Temmuz da yaşanan darbe girişiminin esnafa verdiği zarardan ötürü yeni bir yapılandırmaya gidildiğini açıkladı. Şehit yakınlarına pozitif ayrımcılığı...

Sarayönü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Keleş, 15 Temmuz da yaşanan darbe girişiminin esnafa verdiği zarardan ötürü yeni bir yapılandırmaya gidildiğini açıkladı. Şehit yakınlarına pozitif ayrımcılığı da içeren yapılandırmaya, başvurular 8 Ağustos 2017 tarihinden itibaren başladı.

Yapılandırma başvurularının 29 Eylül 2017 tarihinde sona ereceğini ifade eden Ali Keleş, "15 Temmuz hain darbe girişimi maalesef bir çok vatandaşımızın şehit ve gazi olmasına sebep olmuştur. Bu girişim can ve mal kayıplarımızın yanında ekonomimizi de olumsuz yönde etkilemiştir. Maliye Bakanımız sayın Naci Ağbal ın medyada yaptığı açıklamada bu zararın 60 milyar lira olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bu zararın esnafımıza nasıl yansıdığı, piyasa şartlarına nasıl etki ettiği, esnaflarımızın alacakları krediyi ödeyemeyecekleri ve sıkıntıya girecekleri açıkça ortadadır. Bu sebepten 28 Haziran 2016 tarihinde 2016/13 sayılı genelge ile uygulanan yapılandırma usul ve şartlarının aynısını bir kez daha 8 Ağustos 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi için bakanlığımızdan gerekli müsaadeler alınmış ve Merkez Birliğimizin titiz çalışması sonucu esnaflarımızın bu yapılandırmadan faydalanması sağlanmıştır. Yapılandırma ile alakalı 6 tane şart var. 31 Temmuz 2017 tarihine kadar banka takibine düşmüş esnaflar bu yapılandırmadan faydalanabilecek. Banka takibine düşmüş esnafların faydalanabileceği yapılandırma sadece bizim kurumumuzu kapsamakta. Başvuru tarihi 29 Eylül 2017 de sona erecek. Bu tarihten sonra esnafımızı yapılandırmadan faydalandıramayacağız.” dedi.

Yapılandırmanın içeriği

Keleş, yapılandırmanın içeriği ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ana para borçları kaç lira ise tamamını getiren esnafımızdan hiç bir şekilde bu güne kadar işlemiş gecikme faizi tahsil edilmeyecek. Peşin ödemeyenler için de 12 ve 24 aylık taksit seçenekleri olacak. 12 aylık taksit seçeneğini seçenler yıllık yüzde 8, 24 aylık taksit seçeneğini seçenler ise yılda yüzde 12 faiz ödeyecekler. Esnaflarımız ilk taksidi peşin ödemek zorundalar. 2016 yılında borçlarını yapılandıran arkadaşlarımız aynı şekilde ödemelerine devam edecekler. Yapılandırması bozulanlar Ana paralarının yüzde 50 lik kısmını peşin olarak yatırmaları halinde taksitlendirme imkanından faydalanabilecekler.” şeklinde konuştu.

Yapılandırma kapsamında şehit yakınlarına pozitif ayrımcılık uygulanacağını vurgulayan Keleş “Yapılandırmanın en önemli maddesi şu; 1. ve 2. derece şehit yakınları aynı şartlara haiz olmak ile birlikte 48 aya kadar taksitlendirme yapabilecekler. Şehit aileleri için burada pozitif bir ayrımcılık yapılmış durumda” dedi.