Esnaf sorunlarına çözüm arandı

Esnaf sorunlarına çözüm arandı
Sarayönü Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, ilçede faaliyet gösteren esnaflar kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Başkanı Nafiz Solak, toplantıda belediye hizmetleri hakkında yaptığı...

Sarayönü Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından gerçekleştirilen organizasyonda, ilçede faaliyet gösteren esnaflar kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Başkanı Nafiz Solak, toplantıda belediye hizmetleri hakkında yaptığı sunumun yanı sıra esnafların sorunlarını ve isteklerini dinledi.

Toplantıda halk pazarının günü, çarşı kaldırımlarının işgali ve çarşı merkezindeki araç parkı sorunu, kısıtlı süre içerisinde öne çıkan gündem maddeleri oldu. Bunun yanı sıra çarşıdaki metruk binalar, koku sorunu ve engelli rampaları konuşulan diğer konular arasında yer aldı.

Toplantıda geniş yer bulan belediye hizmetleri sunusu eleştiri konusu olurken, bazı esnafların gündemin dışına çıkan uzun konuşmaları tartışmalara neden oldu. Toplantıda tansiyonun yükselmesi, birçok esnafın gündem maddeleri görüşülmeden salonu terk etmesine neden oldu.

Sarayönü'nde faaliyet gösteren esnafların bir araya getirildiği toplantıda, esnafların sorunlarına ve sıkıntılarına çözün arandı. Kahvaltılı toplantıya Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Koçaş, esnaflar, avukatlar, eczacılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Koçaş, sorunları dile getirdi

Toplantının açılış konuşmasını Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş gerçekleştirdi. Konuşmasında, herkes kendi işini yapsın vurgusu yapan Koçaş, "siyaseti siyasetçiler, ticareti ticaretçiler, eğitimi eğitimciler yapsın. Herkes kendi işini yaptığı zaman sorunlar azalır. İstasyon bölgesinde belediyemiz tarafından yapılan otopark, pazar yerine taşındığı zaman soruna çare olacaktır. Benzer bir çözüm de çarşı merkezi için gerekli. Çarşıda araçlar üst üste duruyor. Arka sokaklarda park yeri oluşturulmasını istiyoruz. Çarşı içerisinde tehlike arz eden binalar var. Bunların dönüştürülmesini istiyoruz. Halk pazar günü çarşambaya alındıktan sonra köylüler gelmemeye başladı. Altınekin, Dedeler, Ladik ile ilçemizin bağlantısı koptu. Kaldırım işgalleri konusunda ise kaldırımlar bizim değil, yayaların ve müşterilerindir. Kaldırımlar gerek esnafların malları gerekse kıraathane müşterileri tarafından işgal edildiği için bayanlar ve aileler çarşı içine giremiyor. Böyle yapan esnafların arkasında durmuyoruz. Kaldırımlar veya orta refüj oturma yeri değildir. Bu konularda çözüm üretmemiz gerekiyor" dedi.

Solak, hizmetleri anlattı

Koçaş'ın açılış konuşmasının ardından Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, ilçe sınırları içerisinde gerçekleştirilen hizmetler ile ilgili sunum yaptı.

Büyükşehir yasası ile hizmet alanının genişlediğine değinen Solak, "hizmet ağımızın bir ucundan bir ucu 125 kilometre. Bu bizi zorlasa da her mahallemize eşit şekilde hizmet vermeye dikkat ediyoruz. Ben size bazı hizmetlerimizden bahsetmek istiyorum. Mahalleye dönüşen köylerimizde iftar programları, kilitli parke taş çalışmaları, satıh kaplama asfalt, stabilize, çocuk parkları, bazı mahallelerde kanalizasyon çalışmaları yaptık. Hükümet konağı önündeki okulu taşıdıktan sonra o alanı şehir meydanına çevireceğiz. Araç parkımıza hibe ve öz kaynaklarımızla birçok araç kazandırdık. Beşgözü tarihinde ilk defa temizlettik. Merkez ve mahallelerde çok ciddi DSİ yatırımları yapıldı. Spor Toto ile 1,5 milyonluk hibe sözleşmesi imzaladık. Birçok mahallemize spor kompleksi yapacağız. Ofis depolarını aldık. Restore edip hizmete kazandıracağız. Arıtma tesisi projesi tamamlanmak üzere. Sarayönü'nü bir uydu kente dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yeni bir belediye binası yaptıracağız. Doğalgaz konusunda büyük mücadele verdik. Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar bu yaz başlayacak. Organize Sanayi Bölgesi için büyük yol kat ettik. Tüm bakanlıklar olumlu görüş bildirdi. Küçük imar sorunları halledildikten sonra OSB'ye kavuşacağız. İlçemize 500 kişilik bir KYK yurdu yaptıracağız. Halep için yardım kampanyası topladık. Tüm amatör spor dallarını destekliyoruz" dedi.

Gündemden çıkanlara tepki

Asıl gündem maddelerini görüşmek için sürenin daralması, gündemin dışına çıkan ve uzun süre konuşan esnaflara tepki gösterilmesine neden oldu. İlçe esnaflarından Halil İbrahim Turan'ın gündem dışı yorumları ve Başkan Nafiz Solak ile yaşadığı düğün salonu polemiği, salondaki gerilimi arttırdı. Daha sonra mikrofonu alan iş adamı Mehmet Kara'nın, Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş tarafından gündem dışına çıktığı gerekçesiyle uyarılması, tartışmanın fitilini ateşledi. Bu durumun Mehmet Kara ile Hasan Koçaş arasında tartışmaya dönüşmesinin ardından, tartışma Mehmet Kara ile diğer esnaflar arasına sıçradı. Tartışma esnasında birçok esnaf salonu terk etti.

İki konuda karar alındı

Toplantının son bölümünde esnafların sorunları ve istekleri dinlendi. Esnaflar, halk pazarının tekrar Cuma gününe alınmasını istedi. Köylülerin ilgisinin düştüğünü kaydeden esnaflar, Çarşamba gününün Cuma kadar etkili olmadığını dile getirdi.

Başkan Nafiz Solak, kış şartlarının çok ağır geçmesinden dolayı birçok hafta pazar kurulamadığını, kurulsa bile halkın pazara gidemediğini söyledi. Bu durumun esnafları olumsuz etkilediğini belirten Solak, havaların ısınması ve kapalı pazar alanına geçilmesinin ardından bir ay deneme yapılacağını, bu süre sonunda tekrar bir toplantı gerçekleştirilip nihaiyi kararın verileceğini söyledi.

Bir başka konuda ise esnaflar çarşıya ücretli otopark düzenlemesi getirilmesini istedi. Başkan Nafiz Solak'ın yaptığı oylamada tüm esnaflar ücretli otopark uygulamasına olumlu oy verdi. Bu oylamanın ardından Tahir Çelik caddesi üzerinde ücretli otopark düzenlemesi yapılması için çalışma başlatılacak.