Esnafa "çırak desteği" çağrısı

Esnafa "çırak desteği" çağrısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaflara, sağlanan desteklerden yararlanarak çırak istihdam etmeleri çağrısında bulundu.Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, istihdam seferberliği...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaflara, sağlanan desteklerden yararlanarak çırak istihdam etmeleri çağrısında bulundu.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, istihdam seferberliği çerçevesinde, çırakların sigorta maliyetlerinin karşılandığını, ücretlerinin 3'te 2'sine kadar da mali destek verildiğini ifade etti.

Palandöken, esnafların bu imkanları değerlendirerek istihdama katkı sağlamasını istedi. Esnafların konuya ilişkin yeterli bilgiye sahip olmadığına işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

"Herhangi bir esnafımız ya da ustamızın 'mesleğini bir başka kişiye öğretmek amacıyla' yanında çalıştıracağı gerek çırak gerekse kalfa ve ustanın ücretini, sigorta maliyeti de dahil olmak üzere 1 yıl süreyle devlet karşılıyor. Esnafın yanında yetiştirdiği elemanını 5 yıl boyunca çalıştırması halinde ise sigorta ücretinin yarısı devlet tarafından ödeniyor.

Yanında artı 1 kişi çalıştıran tüm esnafların sigorta, vergi ve stopajlarının tamamı hükümet tarafından karşılanacak. Esnafımız yalnızca yanında istihdam ettiği şahısın çıplak maaşını ödeyecek. Bu önemli bir imkan. Hem ülkede genel olarak istihdamın artmasına katkı olacak hem de üretimin ciddi oranda artmasına yol açacak. Ayrıca işini büyütmek isteyen esnafımız için de bir fırsat. Hem işini büyütecek hem de kolaylaştıracak bir kişiyi yanında çalıştıracak. Bunu yaparken de kendisine ek bir maliyet doğmayacak."