Esnaflara e-fatura zorunluluğu geldi

Esnaflara e-fatura zorunluluğu geldi
Sarayönü Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş, yarından itibaren 5 bin liranın üzerinde fatura kesecek esnaflara elektronik fatura düzenleme zorunluluğunun getirileceğini söyledi. Gerekli eğitimleri aldıklarını kaydeden Koçaş,...

Sarayönü Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş, yarından itibaren 5 bin liranın üzerinde fatura kesecek esnaflara elektronik fatura düzenleme zorunluluğunun getirileceğini söyledi. Gerekli eğitimleri aldıklarını kaydeden Koçaş, esnafların mağduriyet yaşamaması için yardımcı olacaklarını dile getirirken, bu zorunluluğa uymayanların ceza ile karşı karşıya kalabileceğini ifade etti.

Sarayönü Esnaf Odası Başkanı Hasan Koçaş, 1 Ocak'tan itibaren 5 bin lira üzerindeki tüm faturaların elektronik ortamda düzenlenmesinin zorunlu olacağını belirterek, "Ama esnaf ve tüccar buna hazır değil, bu konu sıkıntı yaratabilir." dedi.

Koçaş, kamuda yaşanan e-dönüşümle yılbaşından itibaren ticari ve mali hayattaki birçok belgenin artık elektronik ortamda düzenlenmesi gerekeceğine işaret ederek, "1 Ocak'tan itibaren 5 bin lira üzerindeki tüm faturalar için elektronik ortamda düzenleme zorunluluğu getirildi. Ama esnaf ve tüccar buna hazır değil, bu konu sıkıntı yaratabilir. Bunun için oda personelimiz ve muhasebeciler gerekli eğitimleri aldı. Bu konuda esnaflarımıza gereken yardımı sağlayacağız. Her esnaf 5 bin liranın üzerinde mal satınca fatura istediğinizde 'İnternete bağlanayım, Gelir İdaresinin portalına gireyim' diyemez. Bir nakliyeci ya da kamyoncu da aynı şekilde. Hal Kayıt Sistemi için de 1 Ocak'tan itibaren tüm belgeler elektronik olarak düzenlenmek zorunda. Burada müstahsil makbuzu için sıkıntı çıkabilir. Çiftçiden ürün alırken, bu makbuzun elektronik ortamda düzenlenmesi gerekiyor. Tarlada, bağda, bahçede ürün alırken, elektronik belge isteniyor. Bunlar ciddi sorun olacak." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.