Ev hanımlarının turşuluk telaşı başladı

Ev hanımlarının turşuluk telaşı başladı
Yaz aylarının son günleri yaşanırken vatandaş kış hazırlığına başladı. Sebzeler kurutuluyor, turşular kuruluyor. Vatandaş ihtiyacı olan sebzeleri pazardan satın alıyor. Pazar esnafı ise işlerin durgun olduğunu belirtiyor.Turşuluk...

Yaz aylarının son günleri yaşanırken vatandaş kış hazırlığına başladı. Sebzeler kurutuluyor, turşular kuruluyor. Vatandaş ihtiyacı olan sebzeleri pazardan satın alıyor. Pazar esnafı ise işlerin durgun olduğunu belirtiyor.

Turşuluk ve kurutmalık sebzelerin tezgahta yerini almasıyla birlikte vatandaş kış hazırlıklarına başladı. Her yıl Eylül ayında başlayan kurutmalık sebze ve turşu sezonu açıldı. Bugünlerde vatandaşlar, kış aylarında yemek için konservelik, kurutmalık ve turşulu ürünleri almak için çarşı-pazara gidiyor. Kurutmalık ürünlerin bayramdan sonra pahalandığını belirten Pazar esnafı bunun sebebini üretimin düşük olmasına bağlıyor.

Fiyatlarda artış yaşandı

Sezonun açılmasına rağmen pazarda bir hareketlilik olmadığını aktaran Pazarı esnafı ise, bunun sebebinin ürünlerde yaşanan fiyat artışı olduğunu belirtiyor.

Esnaflar, “Havaların iyi olduğu şu günlerde kurutmalık ve turşuluk süs biberi, sivri biber, patlıcan, kornişon gibi ürünler satılıyor. Fiyatlarımız geçtiğimiz yıla oranla biraz yüksek. Bunun sebebi ise üretimin zayıf olması. Çiftçiler tarlada çalışacak eleman bulmakta zorlanıyorlar. Üretim zahmeti yüksek olan bir iş. Çiftçilere devlet destek veriyor ancak verilen destekler yeterli seviyede değil. Çiftçilere verilen destekler artarsa üretimde artar. Üretim artarsa vatandaşlar daha ucuza meyve ve sebze alırlar. Bizlerde vatandaşa ucuz ürünü temin etmek isteriz.” sözlerini kullandı.

Kornişon fiyatları pahalı

Turşuluk kornişon fiyatlarının çok yüksek olduğunu söyleyen pazarcılar, vatandaşların eski yıllarda olduğu gibi evinde bolca turşu kurmadığını ifade ederek;  “Turşuluk kornişonun fiyatı cep yakıyor. Eskiden çuvalla kornişon alıp turşu kurulurdu. Şimdi bunu yapmanın pekte bir mantığı kalmadı. Çünkü evde kurduğunuz turşu hazır olandan daha pahalıya mal oluyor. Eskiden çuvalını 7 liraya sattığımız kornişonun şuan kilosu 7-8 lira.” diye konuştu.