Fahiş kira artışlarına hapis cezası yolda

Fahiş kira artışlarına hapis cezası yolda
Fahiş kira artışları, TBMM'de öncelik verilecek konular arasında yer alıyor. Yüksek kiraların önüne geçmek için çare aranıyor.Buna göre, kira artışına yüzde 25 sınırının süresinin uzatılması ve fahiş kira artışıyla...

Fahiş kira artışları, TBMM'de öncelik verilecek konular arasında yer alıyor. Yüksek kiraların önüne geçmek için çare aranıyor.

Buna göre, kira artışına yüzde 25 sınırının süresinin uzatılması ve fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni dönemde yoğun bir çalışma dönemine girecek. Kısa süre içinde önemli yasaların hayata geçirilmesi planlanıyor. Bunlardan biri de kira düzenlemesi olacak.

DÜZENLEMENİN UZATILMASI BEKLENİYOR

Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan karar 1 Temmuz'da sona erecek. Kira artışını sınırlayan düzenlemenin süresinin uzatılması bekleniyor.

3 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEK

TRT Haber'in aktardığına göre, kira uyuşmazlıklarında diğer formüller de masada. Adalet Bakanlığı çalışmasını tamamladı. Buna göre Türk Ceza Kanunu'ndaki değişiklikle piyasa ortalamasının üzerinde fahiş kira artışıyla haksız kazanç sağlayanlara bir ila üç yıl hapis cezası verilmesi planlanıyor. İki yıla kadar olan suçlarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler, mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler. Bu düzenlemeye ilişkin çalışmanın kısa süre içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

ARABULUCUYA GİDİLMEDEN DAVA SÜRECİ BAŞLAMAYACAK

27'inci dönemde kabul edilen zorunlu ara buluculuk dönemi de eylülde başlayacak. Buna göre arabulucuya gidilmeden dava süreci başlatılamayacak.

Haber: Serhat ÇETİNKAYA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.