Fitrelerinizi sahiplerine ulaştırın

Fitrelerinizi sahiplerine ulaştırın
Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenen fitre tutarlarını asgari kabul ederek fitrelerin sahiplerine ulaştırılması gerektiğini söyledi.Fitre ile ilgili...

Sarayönü Müftü Vekili Mustafa Topcu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenen fitre tutarlarını asgari kabul ederek fitrelerin sahiplerine ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Fitre ile ilgili olarak bilgi veren Mustafa Topcu, "Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2017 yılı sadaka-i fıtır miktarı en düşük 16 TL (On Altı Lira) olarak belirlenmiştir" dedi.

Gücünüz nispetinde verin

Fitre miktarının belirlenirken hadis-i şerifler, ülkenin mevcut sosyal-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacının göz önüne alındığını belirten Topcu, Belirlenen bu miktar, "asgari miktar"olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilmektedir" şeklinde konuştu.