Dolar 17,2397
Euro 17,5650
Altın 961,46
BİST 2.408,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya 32°C
Açık
Konya
32°C
Açık
Per 32°C
Cum 34°C
Cts 30°C
Paz 30°C

GELİN BİRLİK OLALIM

A+
A-
08.02.2022
407

Hangi çiftçi ve üretici ile konuşsam girdilerin (Tohum, gübre, ilaç, mazot, vs.) pahalılığından yakınmakta.

Son günlerdeki döviz artışları ithale dayanan mazot, gübre, zirai ilaç demeyeyim zirai zehirlerin fiyatlarını ikiye-beşe  katladı. Ancak örgütsüz üreticimizin ürünleri yerinde sayıyor.

Buğday, arpa, fındık üreticisi, tüm ürün gruplarında durum farklı değil. Hasatın olduğu aylarda arz fazlalığı ile oluşan düşük piyasa fiyatı  ile üreticimiz mahsulünü sattıktan kısa bir süre sonra hasattan birkaç ay sonra ürün tüccarın elinde iken  pahalanma eğilimi göstermekte.

Çiftçilerimizin çoğu icralık ve bankalar artık kredi borçlarından dolayı çiftçilerin tarla ve traktörlerine de el koymaya başladı.

Köylerimiz uzun yıllar uygulanan politikalar sonucu boşalmış durumda. Sanki savaş olmuş terk edilmiş gibi. Yıkık dökük duvarlar ve evler, sadece birkaç ihtiyar karşılıyor neredeyse gelenleri.

Toprak yanlış uygulanan toprak işleme, aşırı gübreleme, zirai zehirler, kuraklık, küresel iklim değişikliği, girdilerin pahalılığı ve ürünün para etmemesi sonucu satışa çıkarılmış durumda.

Tarım arazileri büyük çiftçiler ve şirketler tarafından satın alınmakta ve köyden kente sürekli göç yaşanmakta. Durum ülkemiz için oldukça yeni görünüyor. Son otuz yılların politikaları.

Sanayileşmiş ülkeler bu durumu çok daha uzun yıllar öncesi yaşamış. Tarihin doğal bir seyri gibi görünse de bir kişinin kırsaldaki maliyeti ve mutluluğunu şehir hayatı ne derece karşılayabilir.Özellikle işsizlik oranlarının çok yüksek olduğu ülkemizde.         

Hayvancılıkta da durum hiç iç açıcı değil. Yem fiyatlarının pahalılığı, kalifiye işçi, çoban yetersizliği, ette sürekli ithal ikamesi olması, sütün para etmemesi  bu sektörü de krize soktu. Bu sektörde de banka ve kooperatifler icra yoluna gitmekte.

Millet olarak Kuvayı-Milliye hareketi sonrası adam akıllı bir kooperatifleşme ve birlik modelleri oluşturamamız üreticimizi ve çiftçimizi kırılgan ekonomik dönemlerde güçsüz bırakmakta ve toprağını terk etmektedir.

Bence ulusal kurtuluş savaşımızda olduğu gibi bu Milleti Milletin azim ve iradesi kurtaracaktır sözü gibi Çiftçi ve üreticilerimizi de yine kendi azim ve kararlılıkları  kurtaracaktır. Başkada bir kurtarıcı aramalarına gerek yoktur.

Her yöremizin ürünlerine göre tarımsal ve hayvancılık  kooperatifleşme yaygınlaştırılarak hammaddeler katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmeli ve çiftçimiz daha fazla gelir elde edebilsin. Malum sermayenin tabana yayılması.

Yaklaşık 20 yıl önce Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ülke genelinde 5000 civarında iken aktif olanlar sadece 100 kadardı. Yani bir kooperatifler mezarlığı olmuş durumdayız.

Tabii yeni model kooperatifçilikte özellikle kooperatif yönetiminin eğitimden geçirilmesi, Bakanlık, Özel idareler ve Büyükşehir belediyeleri, Ziraat Odaları ve Birlikler  hatta ilçe belediyeleri ile ortak projeler geliştirilerek fonlanması ve takibi yapılmalı, üretim ve pazarlama dahil tüm aktörler elini taşın altına koymalı.

Böylelikle yerelde bir ürün ve marka oluşacak ve satılan ürünlerden çiftçilerimiz daha fazla gelir elde etmiş olacaklar. Aracılar olmadığı için tüketici çok daha uygun bir fiyattan bu mallara erişebilecektir.

Mevcut durumda ise piyasa ekonomisi işlemekte ve kapitalizmin tüm kuralları uygulanmakta ve sonuçları çok agır olmaktadır.

Bu nedenle Tarım Bakanlığımıza büyük sorumluluk düşmekte, eğer üretimden, mutlu çiftçilerden, istihdamdan ve ihracattan yana bir politika izlenecek ve sermaye  tabana            yayılacaksa ayağı yere basan projelere uzun vadeli düşük faiz oranlı  kredi ile kooperatifler desteklenmelidir.

Yok, eğer bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler kuralı geçerli ise ki o zaman sosyal devlet olma özelliği kalmaz, yakın zamanda daha da ithale dayalı bir ülke oluruz ve tarım ülkesi olmaktan da çıkarız.

Tabii ki en stratejik üründe GIDA.

Gıda bağımsızlığı olmayan ülkelerin başına gelenlerden bahsetmek bile istemiyorum.

Ülkemde üretilen ürünlerle beslenen  yüzleri elma gibi kızarmış sağlıklı beslenen çocuklar ve nesiller olmalı, mutlu çiftçiler ve üreticilerin olduğu günlere.

Saygıyla…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.