Gelişi güzel dökülen çöpler Ladik’te doğayı kirletiyor

Gelişi güzel dökülen çöpler Ladik’te doğayı kirletiyor
Sarayönü’nün Ladik mahallesinde çeşitli bölgelere gelişi güzel dökülen çöpler doğanın ciddi şekilde kirlenmesine neden oluyor. Özellikle ormanlık alana yakın bölgelere dökülen çöpler nedeniyle ağaçlara takılan poşetler...

Sarayönü’nün Ladik mahallesinde çeşitli bölgelere gelişi güzel dökülen çöpler doğanın ciddi şekilde kirlenmesine neden oluyor. Özellikle ormanlık alana yakın bölgelere dökülen çöpler nedeniyle ağaçlara takılan poşetler oldukça çirkin görüntülere neden oluyor.

Ladik Mahallesi muhtarı Mustafa Arabacı, mahallenin en büyük sorunlardan birinin çöp konusu olduğunu söyledi.

Ladik Mahallesi muhtarı Mustafa Arabacı

Uzun süredir çöplerin doğaya uygunsuz şekilde dökülmesiyle mücadele ettiklerini ancak hiçbir sonuç elde edemediklerini kaydeden Arabacı, ”Çöplerin içinde çok fazla soba külü bulunduğu gerekçesiyle çöpler geri dönüşüme kabul edilmiyormuş. Bu yüzden geçmişte kapatılan Ladik çöplüğüne yine çöp dökülmeye devam ediliyor. Bu da ormanlık bölgeyi perişan ediyor. Kül için ayrı çöplükler tahsis edilmesini ya da çöp eleme tesisi kurulmasını istiyoruz.” dedi.

Asıl korkumuz doğanın tahribatı

Kendilerini asıl endişeye sokan durumun doğanın tahribatı olduğunu vurgulayan Arabacı, şöyle devam etti: “Çöp dökülen alanların çevresi adeta poşet mezarlığına dönüştü. Bir yıldan uzun bir süredir çöpler buraya dökülüyor. Ağaçların dallarında bile poşetler var. İçme suyu havzalarımız bu bölgede olduğu için bizi asıl endişelendiren durum, içme sularımıza atıkların karışması. Yeşilsu ve Yağbasan mevkileri bilinçsizce çöple dolduruluyor. Kurban atık alanı olarak kullanılacağı belirtilen alan da çöplüğe dönüştü.

Ladik Mahallesi

Vatandaşlarımızın da dikkatli olması lazım

Halkın da çöp atma konusunda bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizen Arabacı, şunları söyledi:”Doğamızı mahvedersek bir daha geri dönüşü olmayabilir. Hepimizin bu hususta bilinçli olması gerekiyor. Halkımız da doğaya çöplerini ve molozlarını atarak çevre kirliliğini artırıyor. Bu doğa bizim, bu çevrede biz yaşıyoruz. Daha duyarlı olmamız gerekiyor.”