Gıda fiyatlarında son iki yılda tarihi rekor

Gıda fiyatlarında son iki yılda tarihi rekor
Birleşik Kamu İş’in yaptığı 'Halkın Enflasyonu' araştırması, gıda fiyatlarının Eylül 2021’den bu yana yüzde 447 oranında arttığını ortaya çıkarttıBirleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMUAR, fiyatlarını...

Birleşik Kamu İş’in yaptığı 'Halkın Enflasyonu' araştırması, gıda fiyatlarının Eylül 2021’den bu yana yüzde 447 oranında arttığını ortaya çıkarttı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMUAR, fiyatlarını Ankara’daki marketlerden düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 64 temel gıda maddesinden oluşan gıda sepetini esas alarak hazırladığı fiyat endeksinin eylül ayı sonuçlarını içeren “Halkın Enflasyonu” araştırmasını açıkladı.

Araştırmaya göre, TÜİK’in en son açıkladığı tüketim harcamalarıyla ilgili istatistiklerde en zengin yüzde 20’lik kesimin tüketiminin yüzde 16,6’sını gıda için, en yoksul yüzde 20’lik kesimin ise yüzde 35,8’ini gıdaya ayırıyor. İkinci yüzde 20’lik grupta yer alanlar harcamalarının yüzde 29,8’ini gıdaya ayırırken, yüzde 25,6’sını da konut ve kiraya harcıyor. Buna göre araştırmada, “Dolayısıyla gıda fiyatlarında Türkiye’de son 39 aydır yaşanan kesintisiz artış en fazla toplumun sabit gelirli yoksul kesimlerini olumsuz etkiliyor” ifadelerine yer verildi.

EYLÜL 2021'DEN BERİ YÜZDE 447 ARTTI

Halkın Enflasyonu araştırmasından elde edilen verilere göre, Eylül 2021’den bu yana gıda fiyatları yüzde 447 oranında arttı. Yan Eylül 2021’de 100 liraya satın alınan bir gıda sepeti, bu yıl temmuz ayında 579 liraya mal oldu.

Eylülde, fiyatlar tüm harcama gruplarında bir önceki yıla göre artış gösterdi. Yaz ayı olmasına rağmen mevsimindeki meyve fiyatlarında bile yüksek artışlar dikkat çekti.

Ekmek, pirinç, un, bulgur fiyatları eylülde bir önceki aya göre ortalama yüzde 2 oranında arttı. Et ve balık grubu fiyatlarında ise yüzde 10,3 oranında artış gösterdi.

Et ve balık fiyatlarında yılbaşından bu yana görülen artış yüzde 110’a yaklaştı. Eylülde önceki aya göre süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu fiyatları yüzde 4,9 oranında artarken, yağ fiyatlarındaki artış yüzde 10,6 olarak gerçekleşti.

Meyve fiyatları eylülde yüzde 0,5 oranında artış gösterirken sebze fiyatlarında bir önceki aya göre artış ortalama yüzde 6,6 oldu.

Eylülde bakliyat fiyatları yüzde 7,2 arttı. Salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarındaki artış ise yüzde 3,6 ile devam etti.

Tüketiciler, mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 64 gıda maddesinden oluşan gıda sepetini satın alabilmek için eylülde, bir önceki aya göre yüzde 5,9 oranında daha fazla para ödemek zorunda kaldı. Gıda fiyatları temmuz, ağustos ve eylül olmak üzere son üç ayda toplam yüzde 30 oranında artış kaydetti.

EYLÜL AYI İTİBARİYLE YÜZDE 70 ARTIŞ YAŞANDI

Bu yılın eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 70, et-balık fiyatlarında 137,9, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 61,9 oranında artış oldu. Yağ fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 72,4 oranında arttı. Meyve fiyatları son bir yılda yüzde 129,8, sebze fiyatları ise yüzde 227,1 oranında artarken, bakliyat fiyatları yüzde 47,1, diğer gıda fiyatları ise yüzde 62,1 oranında zamlandı.

Ekim 2022-Eylül 2023 aylarını kapsayan son bir yıllık dönemdeki ortalama gıda fiyatlarının, 2021-2022 yılları arasındaki aynı döneme göre yüzde 115,4 oranında artması dikkat çekti.

HABER MERKEZİ