Göletlere yavru balık bırakıldı

Göletlere yavru balık bırakıldı
Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından ilçede bulunan bazı göletlere yavru sazan balığı bırakıldı.Göletlerde yapılan balıklandırma çalışmaları ile ilgili olarak bilgi veren Sarayönü Gıda...

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından ilçede bulunan bazı göletlere yavru sazan balığı bırakıldı.

Göletlerde yapılan balıklandırma çalışmaları ile ilgili olarak bilgi veren Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, "Bakanlığımız, ülkemiz su ürünleri kaynaklarının ve su ürünlerinin; korunması, sürdürülebilir kullanımı gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanması sorumluluğu ile ihtiyaç duyulan çalışmaların yapılmasını sağlamaktadır. Su ürünleri kaynaklarımızda nesli tehlike ve baskı altında olan su ürünleri stoklarının desteklenmesi için 1970 yılından beri bu çalışmalar yürütülmektedir." dedi.

Çiğdem açıklamasının devamında şunları söyledi: "Balıklandırma çalışmaları 2016 yılından itibaren Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi  kapsamında yürütülmektedir. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Üretim Tesislerinde 2017 yılında üretilen 5 milyon sazan balığı yavrusundan İl Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda 136 bin adet ilimize tahsis edilmiş ve ilimizdeki 35 adet göl ve gölete  bırakılmıştır. Bu kapsamda ilçemizde bulunan dört adet gölete toplamda 10 bin adet yavru sazan balığı salınmıştır. Yavru balık salınan göletlerimiz arasında Başhüyük, Kurşunlu, Bahçesaray ve Ertuğrul göletleri bulunmaktadır. Bu kapsamda, beklenen faydanın sağlanabilmesi için 40 cm den küçük balıkların avlanmaması ve en az bir kez üremesine imkan tanınmasını balıkçılarımızdan bekliyoruz. Gelecek yıllarda yeni türlerin su kaynaklarımıza bırakılması çalışmalarına devam edilecektir."