Google herkesi yazılımcı yapacak!

Google herkesi yazılımcı yapacak!
Google, kodlama asistanı Studio Bot’u aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 170 ülkede erişime açtı. Artık Android geliştiriciler, yapay zeka yardımıyla kod yazma fırsatı bulacakGoogle, yapay zeka sohbet asistanı Studio Bot’u...

Google, kodlama asistanı Studio Bot’u aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 170 ülkede erişime açtı. Artık Android geliştiriciler, yapay zeka yardımıyla kod yazma fırsatı bulacak

Google, yapay zeka sohbet asistanı Studio Bot’u bu yılın başlarında düzenlenen I/O 2023 etkinliğinde tanıtmıştı. Uygulama ile şimdi de yazılımcılara yenilikler sunuluyor.

ShiftDelete.net'ten Ömer Dursun'un haberine göre, şirketten gelen yeni bir güncellemeyle Studio Bot’un kullanımı dünya çapında 170’ten fazla ülkeye genişledi.

Bu ülkelerin arasında Türkiye’nin de bulunması, ülkemizdeki Android geliştiricilerinin yapay zeka yardımıyla kod yazmasına fırsat sağlayacak.

Android Studio’ya entegre edilerek sunulan araç, geliştiricilerin hatalı kodları çözmesini ve takıldıkları noktalarda yardım almasına olanak tanıyacak.

KENDİ BAŞINA UYGULAMA GELİŞTİREMİYOR

Google’dan yapılan açıklamaya göre Studio Bot, kendi başına uygulama geliştiremiyor. Buna karşın programlama alanında çalışan bir kişiye kod yardımı sağlamayı, soruları yanıtlamayı ve sorunları çözmek için kod örnekleri sunmayı amaçlıyor.

Studio Bot, günlük kullanım yerine özellikle programlama için eğitilmiş “Codey” dil modelini kullanıyor. Studio Bot’u kullanmak istiyorsanız Android Studio’nun Canary sürümüne geçiş yapmak gerekiyor. Bot henüz Türkçe dil desteğine sahip değil.

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Meta da benzer bir yapay zeka aracı sundu. Code Llama, Meta’nın geçen ay paylaştığı Llama 2’yi temel alıyor. Llama 2; metin özetleme, dil çevirisi ve soruları yanıtlama yeteneğine sahip genel amaçlı bir dil modeliyken, Code Llama ise kodlama yetenekleriyle ön plana çıkıyor.

Haber: Yadigar GÜNEŞ