Görürseniz dokunmayın temas etmeyin

Görürseniz dokunmayın temas etmeyin
Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezinden yapılan açıklamada kuduza karşı ağızdan aşılama projesi kapsamında havadan yapılması planlanan aşılama çalışmaları öncesi vatandaşları uyardı. (adsbygoogle = window.adsbygoogle...

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezinden yapılan açıklamada kuduza karşı ağızdan aşılama projesi kapsamında havadan yapılması planlanan aşılama çalışmaları öncesi vatandaşları uyardı.

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Şükrü Serhat Kara “Çocuklar başta olmak üzere vatandaşlarımızın canlı virüs içeren “bait”lere dokunmamaları, aşı kapsülleri ve çevrelerindeki yemler ile temas etmemeleri gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Dr. Serhat Kara

Sarayönü Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Şükrü Serhat Kara, kuduza karşı ağızdan aşılama projesi kapsamında açıklamalarda bulundu. Dr. Kara konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kuduz, insanları ve tüm sıcakkanlı hayvanları etkileyen, şuur kaybı, huzursuzluk ve felçlerle kendini gösteren bulaşıcı ve ölümcül bir hastalıktır.

Hastalık, kuduz bir hayvanın diğer bir hayvanı ısırması veya meydana gelmiş kesik ve benzeri yaralara kuduz hayvanın salyasının bulaşması ile şekillenir. Ülkemizde kuduz hastalığı köpekler ve son yıllarda da tilkiler vasıtası ile yayılmaktadır.

Bakanlığımız, yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla Türkiye'de “Kuduza Karşı Oral Aşı Temini” isimli yeni bir Avrupa Birliği Projesini uygulamaya koymuştur. Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü 225.000 Km² alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülmektedir.

Söz konusu proje ile hastalığa duyarlı hayvanların aynı anda bağışık hale getirilerek, evcil hayvanlar ile yabani hayat arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanmaktadır.

Aşı Kampanyası kapsamında, Köprü Kampanya şeklinde yapılacak olan aşılama çalışmalarının ilçemizde de yapılması planlanmaktadır. Aşılama çalışmaları boyunca program etkinliğinin azalmaması için, çocuklar başta olmak üzere vatandaşlarımızın canlı virüs içeren baitlere dokunmamaları, aşı kapsülleri ve çevrelerindeki yemler ile temas etmemeleri gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Etiketler :