Gözaltına alınan 10 LGBT'liden 4’ü hakkında ‘Adli kontrol’ kararı verildi

Gözaltına alınan 10 LGBT'liden 4’ü hakkında ‘Adli kontrol’ kararı verildi
Eskişehir'de izinsiz gösteri ve yürüyüş yapmak için bir araya gelen ve LGBT bayrağı açarak sloganlar attıktan sonra polis müdahalesiyle gözaltına alınan 10 eylemciden 4’ü hakkında adli kontrol kararı verildi

Eskişehir’de geçtiğimiz gün sosyal medyadan haberleşerek Tepebaşı ilçesi Hoşnudiye Mahallesi'ndeki Ulus Anıtı meydanında bir araya gelen grup, izinsiz şekilde ‘Onur Yürüyüşü' adı altında gösteri ve yürüyüş yapmak istedi.

LGBT bayrağı açarak sloganlar atan topluluk, polis ekiplerinin uyarılarına rağmen dağılmadı. Bölgede güvenlik tedbiri alan Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 5'i kadın 10 eylemciyi gözaltına aldı.

Sağlık kontrolü ardından Eskişehir Emniyet Müdürlüğüne götürülen eylemcilerden 6’sı ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Emniyetteki işlemleri biten 4 eylemci, ‘Gösteri yürüyüş kanununa muhalefet, Polise mukavemet ve görevini yaptırmamak için direnme’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından eylemcilerden 1’i tutuklama diğer 3’ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen eylemcilerin tamamı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kaynak:İHA