Gübreyi doğru zamanda doğru miktarda kullanın

Gübreyi doğru zamanda doğru miktarda kullanın
Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak, ilçemizdeki hububat üreticilerini hububat tarlalarını gübrelerken dikkat edilecek hususlar konusunda uyardı.Koçak şunları söyledi:“İlçemizde hububat tarımı yaygın olarak...

Sarayönü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferhat Koçak, ilçemizdeki hububat üreticilerini hububat tarlalarını gübrelerken dikkat edilecek hususlar konusunda uyardı.

Koçak şunları söyledi:

“İlçemizde hububat tarımı yaygın olarak yapılmaktadır. Hububat tarımında buğday stratejik öneme sahip bir üründür. Bu yüzden buğday tarımına daha fazla önem vermekte, birim alandan yüksek kalitede ve yüksek miktarda ürün alınması için üreticilerimizi bilgilendirmekteyiz.

Birim alandan kaliteli ve yüksek verimli buğday üretmek birçok faktöre bağlı olmakla beraber en önemlilerinden bir tanesi de doğru gübreyi doğru zamanda ve doğru miktarda kullanmaktır. Dolayısıyla bilinçli yapılmayan gübrelemeden istenen sonuç alınamamakta, bu durum hem üreticilerimiz hem de ülke ekonomisine zarar vermektedir.

Tarlada kullanılacak gübre çeşidi ve kullanılacak gübre miktarının belirlenmesinde en doğru yol toprak analizi yaptırmaktır. Dolayısıyla toprak analizi yapmadan rastgele gübreleme yapmak gereksiz veya fazla gübre kullanımına neden olduğundan hem üretici hem de ülke ekonomisine ciddi zararlara yol açmaktadır. Bu durum diğer tarla ve bahçe bitkileri içinde geçerlidir. Gübreleme yapmadan önce üreticilerimizin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzden bilgi almaları faydalı olacaktır.”

gübre