‘Günahlardan arınmak için bu geceyi fırsat bilelim’

‘Günahlardan arınmak için bu geceyi fırsat bilelim’
Berat gecesi, günahlardan kurtulma ve Allah’a kulluk görevini yerine getirmek için insanlara verilen eşsiz bir fırsat olarak görülüyor. Berat Gecesi’nin önemine işaret eden din adamları, bu önemli gecenin dua ve niyazla geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Berat Kandili’nin kulluk görevini hakkıyla yerine getirememiş olanlar için Allah’a yönelerek O’nun rahmet ve mağfiretine sığınma fırsatı olduğuna dikkat çeken Sarayönü Müftüsü İbrahim Yazar, “Güzel dinimiz için her gün, her an önemlidir ama bir yılın içinde öyle mübarek günler ve geceler vardır ki bunların değerini bilmek bu zamanlarda af ve mağfiret dilemek büyük bir fırsattır. Özellikle üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif ve bu aylar içerisinde bulunan Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri ilahi feyiz ve bereketle bezenmiştir.” dedi.

Berat gecesinde birçok kişinin Allah'ın affına mazhar olduğunu belirten Müftü Yazar, bu kullar arasına girmek için çaba ve gayret sarf etmek gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Berat Kandili, Allah’a kul olmanın idraki ve bilinci içerisinde hata ve kusurlarını itiraf eden, işlediği günahın farkına vararak tövbe ve istiğfarda bulunan Müslümanların Allah’ın rahmetine nail olup günahlardan kurtulacağını ümit ettikleri bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz (SAV) bu gecenin ibadetle geçirilmesini gündüzünde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir.”

Berat Kandili ile ilgili peygamber efendimizin buyruklarını hatırlatan İlçe Müftüsü İbrahim Yazar, “Peygamber efendimizin şöyle buyurmuştur: Şaban ayının 15. gecesi olduğu zaman ibadete kalkın ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala, o andan fecir oluncaya kadar, “Benden mağfiret dileyen yok mu? Onu mağfiret edeyim. Benden rızk isteyen yok mu? Onu rızklandırayım. Bir bela ile müptela olan yok mu? Ona kurtuluş vereyim” buyurur. Ayrıca Berat Gecesi Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir.” şeklinde konuştu.

Müftü Yazar, şöyle devam etti: “Bu geceyi fırsat bilerek Yaratana, yaratılmışlara karşı görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirelim. Ülke olarak asrın felaketini yaşadığımız bu günlerde aramızdaki sevgi-saygı bağını, dayanışma ve kaynaşma ruhunu pekiştirelim. Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de oruç tutalım. Bir günlük kaza namazı kılalım.” ifadelerine yer verdi.