Günay'dan “Camide Palyaçolu Kültür Şenliği” haberlerine tepki

Günay'dan “Camide Palyaçolu Kültür Şenliği” haberlerine tepki
Konya’da faaliyette bulunan Aliye İzzetbegoviç Cami İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Günay, bazı basın yayın organlarında çıkan “Camide Palyaçolu Kültür Şenliği” haberlerine tepki göstererek, “Camilerimiz sadece ibadethane olarak değil aynı zamanda kütüphanesi, kursları ve diğer sosyal donatılarıyla bir yaşam alanıdır. Camilerimizin sadece günde 5 kez namaz kılınan yerler olarak görülmemesi gerekir.” şeklinde konuştu

Konya’da faaliyet gösteren Aliye İzzetbegoviç Cami İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Günay, bazı basın yayın organlarında çıkan “Camide Palyaçolu Kültür Şenliği” haberlerine tepki verdi. Camilerin sadece ibadethane olarak değil aynı zamanda kütüphanesi, kursları ve diğer sosyal donatılarıyla bir yaşam alanı olduğunun altını çizen Günay, Camilerin sadece günde 5 kez namaz kılınan yerler olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Günay, camilerde namaz kılmanın dışında, teknolojinin tüm imkanları kullanılarak, geniş katılımlı konferans, panel, seminer gibi insanların eğitimine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlenebileceğini vurgulayarak, Konya’nın Selçuklu İlçesinde 2008 yılında kurularak faaliyetlerini devam ettiren Aliye İzzetbegoviç Cami İmar ve Güzelleştirme Derneği’nin bu anlamda birçok etkinliğe imza attığını belirtti. Günay, farkındalık oluşturmak amacıyla her ayın belirli günlerinde seminer, konferans, panel ve söyleşi gibi cami içerisinde düzenlemiş oldukları sıra dışı etkinliklerle sık sık gündeme geldiklerini dikkat çekti.

Günay şu görüşleri dile getirdi.

“İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyettir. Camiler sadece birer ibadethane değil, aynı zamanda tarihimizin, edebiyatımızın, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün iç içe geçtiği merkezlerdir. Çocuklarımızı, kendisine, ailesine, vatanına, milletine, devletine ve insanlığa faydalı kuşaklar olarak yetiştirmek ancak bu şekilde mümkündür. Diğer türlü nesillerimizin içki, kumar, uyuşturucu, fuhşiyat, terör, şiddet gibi belaların pençesine düşmesinin önüne geçemeyiz.

Bu ulvi gaye doğrultusunda çalışan koşturan pek çok hadsizliğe rağmen nesillerimize sahip çıkan kuruluşlarımıza, vakıflarımıza, derneklerimize ve belediyelerimize gönülden teşekkür ediyoruz. Rabb'im, bizi sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın.”

gunay-camide-palyacolu-kultur-senligine-tepki-gosterdi.jpg

Kaynak:HABER MERKEZİ