"Hakkınızı aramayı bilin"

"Hakkınızı aramayı bilin"
Sarayönü Kaymakamı Tarık Bahadır, vatandaşların ayıplı veya kusurlu mal ve hizmet alımında yaşadığı mağduriyetleri çözüme kavuşturabilmelerine yardımcı olmak amacıyla, tüketici hakem heyetinin çalışma usul ve esaslarını...

Sarayönü Kaymakamı Tarık Bahadır, vatandaşların ayıplı veya kusurlu mal ve hizmet alımında yaşadığı mağduriyetleri çözüme kavuşturabilmelerine yardımcı olmak amacıyla, tüketici hakem heyetinin çalışma usul ve esaslarını anlattı.

Kaymakam Bahadır vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamada, "Satın aldığınız herhangi bir mal veya hizmetin ayıplı, kusurlu olduğunu fark ettiğinizde, öncelikle o mal veya hizmeti aldığınız satıcı veya sağlayıcı ile görüşmeniz gerekir. Sorun çözülemiyor ve karşı taraf yükümlülüğünü yerine getirmiyorsa firma yetkilileri ile görüşmekte fayda vardır. Bu tür görüşmelerde yasal haklarınızın, malın iadesi, malın yenisi ile değiştirilmesi, malın tamiri veya malın özrü kadar değerinden indirilmesini istemek olduğun bilin. Bu haklardan birini tercih ettiğinizi belirtin. Her şeye rağmen sonuç alamadıysanız mal ya da hizmeti satın aldığınız yerde bulunan tüketici sorunları hakem heyetlerine veya tüketici mahkemesine başvurmalısınız." dedi.

Başvurunun nasıl gerçekleştirilebileceğini konusuna değinen Bahadır, "Şikayet konusunu içeren dilekçe ve ekinde konuya ait belgelerle(fatura, satış fişi, garanti belgesi, sözleşme vb.) bizzat veya posta yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz. Yazılı dilekçenizde satın aldığınız mal veya hizmetin ne olduğunu, özelliklerini, malın ne zaman teslim edildiğini ya da hizmetin ne zaman nerde verildiğini, ne kadar para ödendiğini, sorunun ne olduğunu, satıcı veya sağlayıcıya durumu ilettiğinizde neler olduğunu, ne yapılmasını istediğinizi anlatın. Parasal sınırı 3 bin 610 liranın altında meblağlardaki uyuşmazlıklara il tüketici hakem heyetleri, parasal sınırları 2 bin 400 liranın altında meblağlardaki uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri yetkilidir." şeklinde konuştu.

Başvurular ücretsizdir

Hakem heyetlerine yapılan başvurulardan herhangi bir ücret alınmadığını anlatan Kaymakam Tarık Bahadır, şunları söyledi: "Tüketicilerin her ne şekilde olursa olsun satın aldığı tüm perakende ürün, tüketici kredileri, eşya, mal, abonelik hizmetleri ve benzeri ürünlere ait faturalarını mutlaka almaları gerekiyor. Alınan ürünlerde sonradan ortaya çıkan uyuşmazlık ve konularda Sarayönü İlçe Tüketici Hakem Heyetine danışılarak bilgi alınması veya müracaat edilmesi sonucu tüketicilere sorunlarının çözümünde yardım sağlanabilir. 6502 sayılı kanun gereği 28 Mayıs 2014 tarihinden sonra kullanılan tüketici kredilerinde, tüm bankaların, kullanılan kredi ana parasının binde beşinden fazla kesinti yapamayacağının bilinmesi gerekiyor. 2016 yılı içerisinde toplam 136 müracaat oldu. Finansal kuruluşlarla ilgili 88 karar alındı. Diğer şikayetler kapsamında ise 48 adet karar alınarak tüketicilerin mağduriyetleri giderildi."