Hamas'tan ateşkes açıklaması: Anlaşmaya yakınız!

Hamas'tan ateşkes açıklaması: Anlaşmaya yakınız!
İsrail ile Hamas arasında kesintisiz süren çatışmalarda günlerdir beklenen ateşkes ile ilgili ilk açıklama geldi. Hamas’ın siyasi lideri İsmail Heniyye, İsrail ile ateşkes anlaşmasına 'ulaşmaya yakın' olduklarını belirterek, bu konuda ara buluculuk yapan Katar'a cevaplarını ilettiklerini söyledi

Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ operasyonu ile başlayan ve İsrail’in Gazze’ye 46 gündür devam eden saldırılarında günlerdir ateşkes sağlanmaya çalışıyordu. Hamas, bugün sabah saatlerinde ateşkese ilişkin ilk açıklamayı yaptı. Hamas tarafından yapılan açıklamada ateşkesin an meselesi olduğu bildirildi.

Hamas lideri İsmail Heniyye, tekliflerini İsrail tarafına Katar aracılığıyla ilettiklerini, İsrail ile ateşkes anlaşmasına 'ulaşmaya yakın' olduklarını, bu konuda ara buluculuk yapan Katar'a cevaplarını ilettiklerini söyledi. Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana yöneten Hamas anlaşmaya dair bir detay paylaşmadı.

Hareketin Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin ateşkese ilişkin yaptığı açıklama Hamas'ın Telegram hesabından duyuruldu.

Heniyye, "Hareket, Katar'daki kardeşlerine ve ara buluculara yanıtını verdi. Ateşkes anlaşmasına ulaşmaya yakınlaştık" dedi.

SALDIRILARDA SON DURUM
Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail'e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.
Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana İsrail saldırılarında Gazze Şeridi'nde 5 bin 600'ü çocuk ve 3 bin 550'si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.