"Hastalıktan ari işletmelerimizi arttırmalıyız"

"Hastalıktan ari işletmelerimizi arttırmalıyız"
Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, ilçede bulunan hastalıktan ari hayvancılık işletmesi sayısının arttırması gerektiğini söyledi. Şu anda ilçede iki adet hastalıktan ari işletme bulunduğunu...

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, ilçede bulunan hastalıktan ari hayvancılık işletmesi sayısının arttırması gerektiğini söyledi. Şu anda ilçede iki adet hastalıktan ari işletme bulunduğunu kaydeden Çiğdem, iki işlemenin daha müracaatta bulunduğunu söyledi. Çiğdem, hastalıktan ari işletmelerin devlet desteği aldığını da sözlerine ekledi.

Sarayönü Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Güngör Çiğdem, yaptığı açıklamada, "Hayvan sağlığından ve veteriner hizmetlerinden sorumlu olan Bakanlığımızca, her yönüyle stratejik bir sektör olan hayvancılığa gereken önem verilerek, hayvan hastalıklarının kontrol altına alınabilmesi, eradikasyonunun sağlanması amacıyla birçok proje yürütülmektedir. Bu projelerden biri olan hastalıktan ari işletmelerin destekleme projesinde, Ülkemizde yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu ve sığır, koyun, keçi brusellozu hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen bu hastalıklardan halk sağlığının korunması hedeflenmektedir. Bakanlığımızca uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi, hayvan sağlığının ve halk sağlığının korunması yanında kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile Ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt mamulleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil etmektedir." dedi.

"Sağlıklı insan için sağlıklı hayvan"

Söz konusu proje çerçevesinde sertifikalandırılan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlara destekleme ödemesi yapıldığını anlatan Çiğdem, "Yetiştiricilerimiz İl/İlçe Müdürlüklerimize başvuruları yıl boyu yapılabilmekte başvuru yapmaları halinde müracaatları hızla değerlendirilmektedir. Yetiştiricilerimizin hastalıktan ari işletme oluşturma çalışmalarına destek olması büyük önem arz etmektedir.  "Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan" yaklaşımında, hayvan sağlığının güvence altına alınması, insan sağlığını korumak ve gıda güvenilirliğini temin etmek demektir." şeklinde konuştu.