SarayMedya
Torku Jelifest Yumuşak Şeker

Hayvan varlığı 10 bin arttı

Hayvan varlığı 10 bin arttı
Bu haber 08 Ağustos 2019 - 12:25 'de eklendi ve 752 kez görüntülendi.

Sarayönü’nde TÜİK verilerine göre 2018 yılında büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında ciddi bir artış yaşandı. İlçedeki küçükbaş sayısı 80 binden, 89 bine çıktı. Küçükbaş sayısı 9 bin arttı. Büyükbaş sayısı ise 26 bin 200’den 28 bin 800’e çıktı. Büyükbaş sayısında 2 bin 600 artış meydana geldi. Simental, Esmer, Jersey, Holstein gibi kültür ırklarının sayısında çok ciddi bir sıçrama yaşanırken, üreticilerin elindeki kültür ırklarıyla yerli ırkların kırılması sonucunda elde edilen melez ırkların sayısında düşüş yaşandı. Bu da süt verimi ve kalitesine büyük katkı sağladı.

Sarayönü’nde son dönemde hayvancılıkta ve hayvansal ürün üretiminde önemli gelişmeler yaşandı. İlçeyi hayvan ve süt üretiminde bir merkez haline getirmeyi amaçlayan projelerin meyvelerini vermeye başlamasıyla sevindirici bir tablo ortaya çıktı. TÜİK tarafından yayınlanan 2018 yılı hayvan varlıkları ve hayvansal üretim istatistiklerinin yayınlanmasının ardından, bu alanda büyük bir ilerleme olduğu ortaya çıktı.

Devletin hayvancılığın gelişmesi için yürüttüğü projeler, Sarayönü’nde hayvancılığın gelişmesine ve modernleşmesine katkı sağladı. Ipard projeleriyle ilçe birçok modern ve yüksek kapasiteli hayvancılık tesisine kavuştu. Ipard projelerinde Konya’nın ilçeleri arasında lider konumda olan Sarayönü’nde ayrıca hayvancılığa yönelik KOP projeleri gelişimi hızlandırdı.

Sarayönü Süt Üreticileri Birliği tarafından gerçekleştirilen projeler de ilçede büyükbaş hayvan varlığına ve süt üretimine katkıda bulundu. Tigem yatırımları da ilçedeki hayvancılık sektörünü doğrudan etkiledi.

Büyükbaş hayvancılıkta melez ve yerli ırkların sayısında yaşanan düşüşün yanı sıra kültür ırklarında büyük artış yaşanması, ilçedeki süt verimini ve süt kalitesini arttırdı. Kültür ırklarından elde edilen erkek buzağılar ise kesimlerde ve satışlarda üreticisine daha çok kazandırdı. Bir yıl içerisinde küçükbaş sayısı 9 binden fazla, büyükbaş sayısı 3 bin civarında arttı.

Küçükbaş verileri sevindirici

Sarayönü’nde 2018 verilerine göre 89 bin koyun bulunuyor. Bunun büyük çoğunluğunu yerli ırklar oluşturuyor. 63 bin yetişkin, 26 bin genç ve yavru olmak üzere 89 bin adet yerli ve diğer ırklardan koyun bulunuyor. Küçükbaş hayvanlar içerisinde merinos koyununun sayısı 2 bin 700.

Büyükbaşta sıçrama yaşandı

İlçede büyükbaş hayvanlarda melez, kültür ve yerli olmak üzere 28 bin 800 adet sığır bulunuyor. Kültür ırklarının sayısı 24 bin 500’ü bulurken, melez ırklar toplam sayının 4 bin 150’sini oluşturdu. Yerli ırkların sayısı ise 150’de kaldı. Kültür ırklarında 28 bin 800 sığırın 12 bin 200’ünü yetişkinler oluşturdu. Melez ırklarda ise 4 bin 150 sığırın 1 bin 425’ini yetişkinler oluşturdu.
Kültür arttı, verim arttı

Büyükbaş hayvancılıkta varlık sayılarının artmasının yanında kalitenin de artması sevindirdi. Simental, Esmer, Jersey, Holstein gibi kültür ırklarının sayısında çok ciddi bir sıçrama yaşanırken, üreticilerin elindeki kültür ırklarıyla yerli ırkların kırılması sonucunda elde edilen melez ırkların sayısında düşüş yaşandı. 2016 yılında ilçede 11 bin 160 adet melez büyükbaş hayvan bulunurken, 2018 yılında bu sayı 4 bin 150’ye düştü. Buna karşılık 2016 yılında kültür ırkların sayısı 8 bin 810 iken, 2018 yılında bu sayı 24 bin 500’e yükseldi. Bu durum süt veriminin ve kalitesinin artmasına direk etkide bulundu. Bunun yanı sıra üreticiler elde edilen erkek buzağılardan daha çok kar etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA