Hayvancılık destekleri açıklandı

Hayvancılık destekleri açıklandı
Hayvancılıkla ilgili olara 2017 yılında üreticilere verilecek olan destek miktarları belirlendi. Açıklanan destekleme miktarlarıyla ilgili olarak Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Erdoğdu, bilgi verdi.Üreticilere verilecek...

Hayvancılıkla ilgili olara 2017 yılında üreticilere verilecek olan destek miktarları belirlendi. Açıklanan destekleme miktarlarıyla ilgili olarak Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Erdoğdu, bilgi verdi.

Üreticilere verilecek desteklerle ilgili olarak Sarayönülü çiftçilere yönelik açıklamada bulunan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Erdoğdu, "Hayvancılık alanında, programlı aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri buzağı için 350 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, yurt içinde üretilen ve döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağıları ile Bakanlıktan izinli olarak üretilen embriyolardan doğan buzağılar için ilave 50 lira destek ödenecek. Bakanlıkça Yetiştirici Bölgesi olarak belirlenen illerde buzağılara 200 lira ilave destek verilecek." dedi.

Çiğ süt desteklemeleri devam edecek

Çiğ süt desteklemesinin devam edeceğini kaydeden Erdoğdu, "Ürettiği çiğ sütü kayıtlı süt işleme tesislerine satan ve bir hayvancılık örgütüne üye olan yetiştiricilere, inek sütü, soğutulmuş inek sütü ve üretici örgütleri kanalı ile pazarlanan soğutulmuş inek sütüne farklı olmak üzere, Bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden destekleme ödemesi yapılacak. Ürettiği çiğ sütü üretici örgütleri aracılığı ile süt tozu olarak Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne (ESK) satan üreticilerin çiğ süt desteklemeleri devam edecek. Çoban istihdamı desteği, 250 ve üzeri küçükbaş anaç hayvan varlığına sahip işletmelere 5 bin lira olarak ödenecek. Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde anaç hayvan başına 25 lira ödeme yapılacak. Hayvan hastalıkları ile mücadele çerçevesinde uygulayıcılara ödenen aşı ve küpe desteği artırılarak hayvan başına 0,5 ila 2 lira arasında tespit edildi. Hayvan Genetik Kaynaklarını Koruma Destekleri kapsamında sığır pedigrili koruma 800 lira, büyükbaş koruma 550 lira, küçükbaş koruma 80 lira, destekleme yapılacak." şeklinde konuştu.

Etiketler :