“Hayvanlar kadar insanların da hakkı var”

“Hayvanlar kadar insanların da hakkı var”
Sarayönü’nde emekli zabıta memuru Musa Görmez, son dönemde ilçede yaşanan başıboş köpeklerle ilgili değerlendirmede bulundu.Hayvanların hakkı olduğu kadar insanlarında hakkı olduğunu savunan Görmez açıklamasında;“Belediye...

Sarayönü’nde emekli zabıta memuru Musa Görmez, son dönemde ilçede yaşanan başıboş köpeklerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Hayvanların hakkı olduğu kadar insanlarında hakkı olduğunu savunan Görmez açıklamasında;

“Belediye personeline köpeklerin imhası hakkında soruşturma açıldığını öğrendim. Soruşturma açılsın tabi ki ama aynı zamanda şu konularında araştırılması gerekmektedir.

Bu hayvanların saldırısından kaç çocuk köpeklerin saldırısı yüzünden okuluna gidemedi ve eğitiminden mahrum kaldı. Kaç tane okul çocuğumuz köpeklerin saldırısından etkilenerek konuşma yeteneğini kaybetti, psikolojik tedavi alıyor.

Kaç çocuk bisikletten düştü, kolu bacağı kırıldı. Kaç bayan pazara, markete giderken köpeklerin saldırısına uğradı. Gebe bayan çocuğunu kaybetti. Kaç insanımız ölümcül KİST hastalığına yakalandı ve hayatlarını kaybettiler.

Köpek haklarını (Köpek Canlar) diye şov yaparak savunanlara sesleniyorum.

Evimize gelen sinek, böcek ve arıları neden ilaçlayıp öldürüyorsunuz. Onların canı yok mu? Et yemek için diğer hayvanlar kesilirken neden sesiniz çıkmıyor? Av hayvanlarının canı yok mu, av yapılması için açılan ihaleleri görmüyor musunuz?

Sizler diğer hayvanlarla ve insanlarla iletişim kuramayıpta sadece köpekler ile mi iletişim kurabiliyorsunuz. Köpeklerden zarar gören vatandaşların tedavi masraflarını ve zararlarını siz mi karşılıyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

Hayvan severliğin bir hobi yada şov olmadığına dikkat çeken Görmez; “Başıboş ve kontrolsüz olan her şey zararlıdır. Buna mani olunması gerekir. Köpeğe ihtiyacı olan, büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız belgeli, aşılı, köpeği kontrol altında tutabilecek vatandaşlarımız köpek sahibi olup bakabilirler.

Fakat ihtiyacı olmadığı halde bir heves uğruna 3 ay 5 ay bakarım olmazsa sokağa bırakırım düşüncesinde olanlar köpek sahibi olmamalı, sahipsiz ve başıboş köpekler toplanıp kısırlaştırmalı. Bu köpekler bizim ilçemizin değil yakın civarda bulunan köy ve ilçelerden yakalanarak ilçemize bırakılan köpeklerdir.

Her türlü canlıya taşıyabileceğinden fazla yük yükleyen sadistçe, işkence ve eziyet edenlerin cezalandırılmalarını elbette ki talep ediyoruz. Bunun dışında hayvanların hakkı kadar insanların da güvenli yaşama hakkı göz önünde bulundurulmalı.” şeklinde konuştu.